Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 115

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 115 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 115

Şimdi, hep beraber ülkemizin iklim özelliklerini grafikleriyle birlikte inceleyelim.

Karadeniz kıyıları boyunca görülen Karadeniz ikliminin en belirgin özelliği her mevsim yağışlı olmasıdır. En fazla yağışı sonbahar mevsiminde alır. Yağışlara bağlı olarak iklimin bitki örtüsü ormandır. Yazları serin, kışları ılık geçen iklim çay ve fındık tarımına elverişlidir. Ülkemizde mevsimler arası sıcaklık farkının en az olduğu iklim tipidir. İklimin etkili olduğu yerlerde görünen dağ çayırları büyükbaş hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır.

Akdeniz iklimi; Akdeniz, Ege kıyıları ve Marmara Denizi’nin güney kıyılarında görülür. Bu iklimin en önemli özelliği yazların sıcak ve kurak, kışların ılık ve yağışlı geçmesidir. Akdeniz ikliminde en fazla yağış kış mevsiminde görülür ve yağışlar yağmur şeklindedir. Kar yağışı nadiren görülür. İklimin bitki örtüsü kızılçam ormanlarıdır. Akdeniz ikliminde yetişen kızılçam ormanları tahrip edilince orman altı örtüsü gelişerek makiyi oluşturmuştur. Maki, Akdeniz çevresinde yaygın bir biçimde görülen; yabani zeytin, defne, mersin, zakkum gibi odunsu, dikenli, bodur ağaç ve çalılardan oluşan bitki topluluğudur. Güneşli gün sayısı fazla olduğu için etkili olduğu yerlerde kıyı turizmi gelişmiştir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 115 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap