Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 64

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 64 Cevapları Anadol Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 64

Düşünelim Tartışalım

Öğrendiklerinizden yola çıkarak aşağıda verilen soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

➜ Anadolu nasıl Türk yurdu hâline gelmiştir?

  • Cevap: Büyük Selçuklu Devleti komutanlarından Danişment Ahmet Gazi tarafından Sivas, Tokat ve Niksar çevresinde kuruldu. Haçlı seferlerine karşı savaşarak Anadolu’nun Türk yurdu olarak kalmasına katkı sağladılar. Türkiye Selçuklu Devleti, Haçlı Seferlerine karşı mücadele ederek Anadolu’nun Türk yurdu olarak kalmasında önemli katkıda bulundu. Türkiye Selçuklu Devleti ile Bizans Devleti Miryokefalon Vadisi’nde karşı karşıya geldi. Miryokefalon savaşının kazanılması ile Anadolu kesin olarak Türk yurdu hâline geldi. Ayrıca Ahilik teşkilatı, Anadolu’nun Türk yurdu olması konusunda önemli katkılar verdi.

➜ Anadolu’nun Türk yurdu hâline gelmesinde Pasinler, Malazgirt ve Miryokefalon savaşlarının etkileri nelerdir?

  • Cevap: Pasinler Savaşı’nın kazanılması ile Türkler Anadolu’ya yerleşmeye başladı. Malazgirt Savaşı ile Türkler Anadolu’ya geldi. Miryokefalon savaşının kazanılmasıyla Anadolu kesin olarak Türk yurdu hâline geldi.

Görseli Yorumlayalım

➜ Aşağıda Türkiye Selçuklu Devleti döneminde Anadolu’da inşa edilen mimari eserlerden bazıları verilmiştir. Görselleri ve alt yazılarını inceleyerek bu eserlerin hangi amaçlarla yapıldığını tahmin etmeye çalışınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Türkiye Selçuklu Devleti döneminde Anadolu’da inşa edilen mimari eserler Türklerin Anadolu’ya yerleştiğini ve İslamiyet’i yayma çabalarını göstermektedir.

6. Sınıf Anadol Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 64 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap