Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 63

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 63 Cevapları Anadol Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 63

Nizâmülmülk

Nizâmülmülk (Görsel 2.22), Büyük Selçuklu Devleti’nde Sultan Alp Arslan ve Sultan Melikşah dönemlerinde vezir olarak görev yapmıştır. Nizâmülmülk, vezirlik görevinde bulunduğu dönemde devlet işleyişinde sistemli bir yapının sürdürülebilmesi, düzen ve asayişin sağlanabilmesi açısından etkili olmuş önemli bir devlet adamıdır. Nizâmülmülk, kendi adıyla anılan Nizamiye Medreseleri’nin kurulmasını sağlamıştır. Bu medreselerde hem İslami ilimler hem de pozitif bilimler okutulmuş ve önemli ilim adamları yetiştirilmiştir.

Türkiye Selçuklu Devleti (1077-1308)

Selçuklu hanedanından olan Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Anadolu’ya yapılan fetih akın- larına katılan beylerden biridir. Süleyman Şah, Bizans Devleti’ndeki taht kavgaları ve iç karışıklıklardan yararlanıp Konya, Kütahya ve Afyon’u ele geçirerek batı yönünde fetihlere devam etti. İznik ve çevresini (Görsel 2.23) de alarak Türkiye Selçuklu Devleti’ni kurdu (Harita 2.11). Devletin merkezini İznik yaptı. Kısa sürede ülke sınırlarını Suriye’ye kadar genişletti.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Anadol Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 63 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Yorum Yap