Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 220

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 220 Cevapları Anadol Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 220

Demokrasinin bir yaşam biçimi olarak kabul edildiği toplumlarda, insanların hak ve özgürlükleri anayasal güvence altındadır. Toplumdaki insanlar eşittir ve kimsenin diğerinden üstünlüğü yoktur. Kişiler ve kurumlar arasındaki sorunlar hukuk yoluyla çözülür. Kişiler ülke yönetimine katılabilirler. Demokrasiden vazgeçildiği anda bütün bu kazanımlar kaybedilir.
Ülkemiz 15 Temmuz 2016 tarihinde bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Bu darbe girişimi sırasında ülkemizde yaşanan bazı gelişmeler aşağıda verilmiştir. İnceleyiniz.

➢ Darbe girişimi esnasında ülke yönetimine el konulmaya çalışıldı.
➢ Darbe girişimine kalkışanlar tarafından savaş uçaklarıyla demokrasinin sembolü olan TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Ankara Gölbaşı’nda bulunan Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü bombalandı.
➢ Başta Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) olmak üzere medya organları ele geçirilerek halkın haber alma özgürlüğü kısıtlanmaya çalışıldı.
➢ İstanbul’daki Boğaziçi Köprüsü (şimdiki adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü) ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ulaşıma kapatıldı. Hatta Boğaziçi Köprüsü’nde darbe girişimine karşı koymaya çalışan vatandaşların üzerine ateş açıldı.
➢ Halkın oylarıyla seçilen yöneticilere suikast girişiminde bulunuldu.

Ömer Halisdemir (Görsel 6.19) 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinde son derece etkili olmuş, darbe girişiminin seyrini değiştirmiş ve darbeye karşı direnişin temsilî hâline gelmiş önemli bir kişidir. Darbe girişimi esnasında çok önemli ve stratejik bir yerde bulunan Ömer Halisdemir, komutanından aldığı talimatı hiç tereddüt etmeden, hayatı pahasına yerine getirmiş ve olay yerinde şehit edilmiştir. Vatanı ve demokrasi için hiç çekinmeden canını ortaya koyan Ömer Halisde- mir’e teşekkürü borç bilmeliyiz.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Anadol Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 220 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap