Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 167

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167 Cevapları Anadol Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 167

Hayvancılık faaliyetleri ile et ve süt üretimi yapılır. Bunlar gıda sanayisinde ham madde olarak kullanıldığında peynir, yoğurt, tereyağı (Görsel 5.30), sucuk, salam ve sosis gibi ürünler üretilir.

Tarım alanlarında yetiştirilen sebze ve meyveler kullanılarak fabrikalarda konserve üretimi yapılır (Görsel 5.31).

Toprak ve kum da sanayide ham madde olarak kullanılmaktadır. Aşağıda verilen örnekleri inceleyiniz.

 Evlerimizde özellikle banyo ve mutfakta kullanılan seramikler (Görsel 5.32) toprak kullanılarak üretilmektedir.

Binaların yapımında kullanılan çimento, fabrikalarda kumun ham madde olarak kullanılmasıyla üretilmektedir (Görsel 5.33).

Madenlerimiz

Yer kabuğunun bazı bölgelerinde doğal etkenlerle oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan minerallere maden denir. Madenlerin yer altından çıkarılması faaliyetine ise madencilik adı verilir. Madenler, ülkeler için önemli bir kaynak olup toprak altından çıkarılır (Görsel 5.34). Ülkemiz, yer altı kaynakları bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle madencilik ülkemizde yapılan önemli bir ekonomik faaliyettir. Ülkemizdeki insanların bir kısmı maden ocaklarında çalışarak geçimlerini sağlamaktadır. Demir, bakır, bor, krom ve boksit ülkemizde çıkarılan madenlere örnektir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

6. Sınıf Anadol Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap