Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 140

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 140 Cevapları Anadol Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 140

Evrenin veya evrendeki olayların bir bölümünü konu olarak seçen; deney, gözlem vb. yöntemleri kullanan ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgiye bilim denir. Bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sonucunda elde edilen bilgiler sayesinde bilim insanları, bizlerin isteklerini giderecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak teknolojik buluşlar ortaya koydular. İnsanların, doğada bulunan ham maddeleri kendi işine yarar hâle getirebilmek ve yenilikler bulmak için kullandıkları farklı yöntemleri de içine alan tekniklerin tümüne teknoloji adı verilir. Teknolojinin ilerlemesi 18. yüzyıldan itibaren sanayileşme faaliyetleri ile hız kazandı. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler günümüzde bütün hızıyla devam etmektedir. Günümüzde insanoğlu, geçmişe göre teknolojik açıdan çok daha ileri bir düzeyde bulunmaktadır. İnsanların daima yeni arayışlara yönelmesi ve yaşamı daha kolay hâle getirme çabası, gelecekteki insanların da günümüze göre daha ileri teknolojik seviyelere ulaşmasına katkı sağlayacaktır. Şimdi son yıllarda bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelerden bazılarını inceleyelim.

Mars’ta sıvı hâlde su bulundu!

NASA, tüm dünyanın merakla beklediği açıklamasında Mars (Görsel 4.33) yüzeyinde su bulunduğunu ve bu suyun zaman zaman sıvı hâlde olduğunu duyurdu. NASA tarafından yapılan açıklamada, Mars Keşif projesi kapsamında yürütülen araştırmalarda, Kızıl Gezegen’de sıvı, akışkan hâlde tuzlu su bulunduğu belirtildi. Bu büyük keşif, Mars’ta hayatın en önemli parçalarından birinin bulunduğunu göstermektedir. Büyük keşfin ardından ne yapacakları sorulduğunda bilim insanları, öncelikle bu suyun kaynağını ve nereden geldiğini araştıracaklarını açıkladılar. Yapılan açıklamada, Mars’a gönderilmesi planlanan bilim insanlarının, bulunan su sayesinde işlerinin kolaylaşacağı belirtildi. Suyun içerisindeki hidrojen ve oksijenin ayrıştırılması sonucu roket yakıtı elde etmenin mümkün olduğu, bulunan suyun bilim insanlarının su ihtiyacını karşılamada kullanılabileceği vurgulandı.

Sıvı hâldeki suyun Mars’ın “yaz mevsiminde” gezegenin kanyonlarından ve krater duvarlarından aktığı, NASA’nın Kızıl Gezegen’in yörüngesinden çektiği fotoğraflarla ortaya çıkarıldı. Bu suyun, gezegenin sonbahar mevsiminde sıcaklıkların düşmesiyle kuruduğu açıklandı. Mars yüzeyinde suyun donmuş hâlde bulunduğu uzun süredir bilinen bir gerçekti. Ancak gezegende sıvı hâlde su olup olmadığı sorgulanan bir konuydu. Genel Ağ’dan düzenlenerek alınmıştır (06.05.2018).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

6. Sınıf Anadol Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 140 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap