Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129

Kındıra köyünde kayak merkezine giden turistlerin mola verip konaklayabilecekleri, kayak malzemeleri satın alabilecekleri, kiralayabilecekleri tesisler kurulmuş (Görsel 5.27). Yol boyunca benzin istasyonu, restoranlar ve köy ürünlerini satan dükkânlar açılmış. Böylece köylülerin gelir kaynaklarından biri de ticaret olmuş. Ülkemizde genellikle köylerden kente doğru göçler yaşanırken bu köyde tersi bir durum var. Bu yol sayesinde köyü ve doğal güzelliklerini tanıyan insanlar buraya göç etmeye başlamışlar (Görsel 5.28). Köyün şimdilerde bir ekonomik faaliyeti de turizm olmuş. Buraya yerleşenler turistlerin de konaklayabilmeleri için küçük oteller yapıp işletmeye başlamışlar (Görsel 5.29). Bu durum turistler ile köylüler arasında kültürel etkileşimi de sağlamıştır. Köydeki bu değişim, eğitim ve sosyal yaşamı da olumlu etkilemiştir. Köyün gençleri kayak sporuna ilgi duyarak eğitim almaya başlamıştır.

1. Kındıra köyünün gelir kaynaklarında nasıl bir değişim olmuştur?

  • Cevap: Kındıra köyünün kaderi Kartalkaya Kayak Merkezi’nin açılmasıyla değişmiştir. Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktan çok turizmden gelen gelirler olmuştur.

2. Bu değişim insanların yaşamını nasıl etkilemiş olabilir?

  • Cevap: İnsanlar daha fazla kazanmaya ve tarım ile hayvancılık dışında da bazı gelirler elde etmeye başlamıştır. Böylece yaşam standartları da değişmiştir.

Sizin yaşadığınız yerde ekonomik faaliyetleri etkileyen benzer bir durum yaşandı mı? Yaşandıysa bu durum insanların yaşamında nasıl bir değişime neden oldu?

  • Cevap: Oldu. Yaşadığımız yerde fabrika açıldı. Bu fabrika sayesinde işsiz gençler iş sahibi oldu. İnsanlar daha fazla ev almaya başladılar.

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap