Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 89

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 89 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 89

5. Konu: Doğal Afetlerin Etkisi

Anahtar Sözcükler: Doğal afet, yardımlaşma

Başlarken

1980 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan He- lens Yanardağı (Görsel: 3.44) patlamasında 57 kişi hayatını kaybetti. 200 ev, 47 köprü, 24 kilometre demir yolu ve 300 kilometre kara yolu tahrip oldu.

Sizce bu yanardağ patlaması insanların günlük hayatını hangi yönlerden etkilemiştir?

  • Cevap: İnsanların yaşam alanları yok olmuştur. Ne kalacak evleri ne de barınacak doğal ortamları kalmıştır. Tarım yapılamayacağı için de göçe sebep olacaktır.

“Bölgeden bölgeye farklılık gösterse de dünyanın birçok yeri, doğal ı a afetlerden etkilenir.” Siz bu görüşe katılıyor musunuz? Neden?

  • Cevap: Katılıyorum. Çünkü her bölgenin doğal bir afetle karşılaşma riski vardır. Mesela Amerika’da Kasırgalar, Japonya’da depremler, ülkemizde ise sel ve heyelanlar çokça görülebilmektedir.

SIRA SİZDE

Dünya’nın farklı yerlerinde meydana gelen doğal afetlerle ilgili aşağıdaki grafiği inceleyiniz ve soruların cevaplarını defterinize yazınız.

Dünya haritası üzerinde grafikteki ülkeleri bulunuz.

  • Cevap: Sınıfınızdaki veya kitabınızdaki haritalar üzerine işaretleme yapabilirsiniz.

İnsanlar, doğal afetler sırasında yaşanan can kaybının yanı sıra başka nelerle karşılaşmış olabilirler?

  • Cevap: Mal kaybı yaşarlar. Evleri yok olur. Tarım arazileri yok olur. Hayvan dostları da bazen ciddi zarar görebilirler.

Doğal afetlerden hangileri yer altında meydana gelen olaylar sonucunda, hangileri iklime bağlı olarak oluşmuştur?

  • Cevap: Yer altında yer alan doğal afetlere volkanik patlama ve depremi sayabilirken; iklime dayalı olarak heyelan, sel, hortum ve çığ gibi doğal afetleri sayabiliriz.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 89 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap