Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 79

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 79 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 79

Bir yerin doğal özellikleri, insanların orada yaşayıp yaşamama kararını vermelerinde etkilidir. Eğer insanlar bir yerde yaşamak veya orayı daha yaşanabilir hâle getirmek istiyorlarsa doğal ortamı değiştirebilirler. Ancak dağlık ve bataklık gibi alanlar insanların o yere yerleşmesine, orada nüfuslanmalarına veya üretim yapmalarına izin vermeyebilir.

Şimdi, insanların doğa üzerinde yaptığı değişiklikleri örneklendirelim.

SIRA SİZDE

Aşağıda verilen beşerî unsurlarla ilgili zihin haritasındaki boş kısımlara “ulaşım, beslenme, barınma, üretim” ifadelerinden uygun olanları örnekteki gibi yazınız. Farklı bir ifade yazmak istiyorsanız nedenini açıklayınız.

  • Cevap:

Liman: Ulaşım
Fabrika: Üretim
Sera: Üretim
Tünel: Ulaşım
Köprü: Ulaşım
Yol: Ulaşım
Baraj: Üretim
Tarla: Üretim
Tesis: Üretim
Ev: Barınma

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Yaşadığınız yer ve çevresinde insanların doğal ortam üzerinde değişiklik yapmasının sebepleri nelerdir? Bu faaliyetler, nüfus ve yerleşmeye nasıl etki edebilir? Tartışınız.

  • Cevap: İnsanlar yeni barınma yerleri yapmak için tarım arazilerini ormanlarını yok ediyorlar. İnsanlar daha çok para kazanmak için yer altı ve yer üstlerini tahribata uğratıyorlar. İnsanlar denizleri bile para kazanmak için kapatıp balıkların yaşam alanlarını mahvediyorlar.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 79 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap