Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 71

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 71 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 71

Ülkemizin orta kısımları yeryüzü şekilleri yönünden engebeli bir yapıya sahip değildir. Bu kısımda tek dağlar ve geniş alan kaplayan plato ve ovalar vardır (Görsel: 3.3). Etrafının dağlarla çevrili olması, bir çanak görünümü kazanmasını sağlar. Ülkemiz sınırları içinden doğup ülkemiz sınırları içinden denize dökülen en büyük nehir buradadır (Görsel: 3.6).

Kuzey Anadolu Dağları, Karadeniz’e paralel olarak doğu-batı yönünde uzanan sıradağların genel adıdır. Dağların kıyıdan itibaren hemen yükselmesi, sahil kesiminin dar olmasına neden olmuştur. Bu durum sahil kesiminden iç kısımlara geçişi zorlaştırır. Dağlar arasında ve akarsuların denize döküldüğü yerlerde ovalar vardır.

Güneydoğu Toros Dağları, Şanlıurfa ve Diyarbakır’ın kuzeyinden geçer. Ülkemizin güneydoğusunun yeryüzü şekilleri sadedir. Yüksekliği fazla olmayan ova ve platolarla kaplıdır (Görsel: 3.8).

Toros Dağları ile Kuzey Anadolu Dağları, ülkemizin doğusunda birleşir. Yurdumuzun en yüksek ve en dağlık yeridir. Ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı ve en büyük gölü olan Van Gölü buradadır (Görsel: 3.7). Yurdumuzun doğusundan doğan Fırat Nehri ve Dicle Nehri güney sınırımızdan ülke dışına çıkar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 71 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap