Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 62

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 62 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 62

SIRA SİZDE

İçerisinde farklı haberler ve kültürel bilgiler yer alan gazeteler hakkındaki açıklamaları okuyunuz ve soruları cevaplayınız (Görseller: 2.61, 2.62, 2.63).

1. gazete: Gazete kâğıdına, Arap alfabesi ile Osmanlı Türkçesi olarak hazırlanmış.
2. gazete: Gazete kâğıdına, Latin alfabesi ile Türkçe olarak hazırlanmış.
3. gazete: Bilgisayar ortamında, Latin alfabesi ile Türkçe olarak hazırlanmış.

1. Gazetelerdeki hangi unsurlarda değişiklik olmuş, hangilerinde olmamıştır?

  • Cevap: Öncelikle yazıda ve harflerde değişiklik olmuş. Sonra başlıklarda olmuştur. Ayrıca haberlerin veriliş şeklinin de değişiklik gösterdiği söylenebilir.

2. Zaman içerisinde meydana gelen bu değişim ve sürekliliği neye bağlıyorsunuz?

  • Cevap: Teknolojinin gelişmesi ve eskinin o döneme uyum sağlayamaması, yeni dönemin ihtiyaçlarına karşılık verememesidir.

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Kültürel unsurların değişime uğramasının veya süreklilik göstermesinin sebepleri neler olabilir?

  • Cevap: Çünkü insan değişmektedir. İnsanın değişmesi aynı zamanda kültürün de değişmesi demektir. İnsan durağan olamayacağı için de bu sürekli değişim kaçınılmaz olacaktır.

ÜRÜN DOSYASI

Günlük hayatınızda yerleşik hâle gelen kültürel unsurlara en az iki örnek veriniz. Bu örneklerin zaman içerisinde değişime uğradığını veya süreklilik gösterdiğini içeren bir kompozisyon yazınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza okuyunuz. Ürün dosyanızda saklayınız.

  • Cevap: Yerleşik hale gelen kültürel öğelere örnek olarak aklıma gelen ilk unsur kız isteme merasimidir. İkinci unsur olarak ise asker uğurlama törenleri gelmektedir. Ben kız isteme ile ilgili kompozisyon yazmak istedim:

KIZ İSTEME YANİ HEYECANIN DİĞER ADI

Kız isteme demek bizim kültürde gelenek görenek demektir. Damat heyecandan ölecek gibi olur. Aile büyüğü kız istenirken sözü uzattıkça uzatır. Kız ise kahve yaparken kahveyi taşırır. İçine tuz koyar. Damat adayı o kahveyi her ne olursa olsun içmek zorunda kalır. Göz göze gelişler damadı ve ailesini süzüşler derken ortamda hep bir neşe hep bir mutluluk hakim olur. Kızın babası duygulanır kızına da sorar. Sonrasında kızın verildiği söylenir temenniler, zılgıtlar ve dualarla gece ilerler. Ortada iki güzel yürek çevrede emekler yaşanmışlıklar muhteşem anlar kaydedilir. Sonunda gençler muratlarına ermek için ilk adımı atarlar.

ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Günlük yaşamımda kültürel unsurların var olduğunu bilirim. 🙂
2. Kültürel unsurların süreklilik gösterdiğine örnek verebilirim. 🙂
3. Kültürel unsurların değişime uğradığına örnek verebilirim. 🙂

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Sınıfa dağ, ova, plato, akarsu gibi yeryüzü şekillerini gösteren görseller ve atlas getiriniz.

  • Cevap: Atlası herhangi bir kırtasiyeden edinebilirsiniz.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 62 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
clap
4
love
2
angry
1
confused
1
unlike
0
happy
0
sad

Yorum Yap