Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 60

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 60 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 60

Türk tarihinin her döneminde bilgiye ve bilgili insana önem verilmiştir. Mesleki eğitim usta çırak ilişkisi içinde yapılmıştır. Eğitimin toplumun tüm kesimlerine ulaştırılabilmesi için medrese, kütüphane, cami gibi yerler eğitim ve öğretim amaçlı kullanılmıştır (Görsel: 2.50). Bilim insanlarının evleri de ilmî toplantıların yapıldığı yerler hâline gelmiştir. Toplumun hedeflenen seviyeye getirilmesinde eğitim çok önemlidir. İlkokulun, ülkenin tamamına yayılmasıyla tüm vatandaşlar okuma ve yazmayı öğrenmeye başlamıştır. Yeni nesillerin çağdaş dünyadaki eğitim seviyesine ulaşması ve ahlak ile donatılması ancak eğitim alanında yapılacak atılımlarla olabilir.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında, mahalle mekteplerinin ve medreselerin kaldırılarak bütün okulların Millî Eğitim Bakanlığına bağlanması bu yönde atılan adımlardandır. Bu dönemde Arap harfleri yerine yeni Türk harfleri kabul edilmiş, hayat bilgisi ile tabiat dersleri okutulmaya başlanmıştır. Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver (Görsel: 2.51) İstiklal Marşı’nın kabul edilmesinde önemli rol oynamıştır. Bu gelişmeler tarihimizde eğitim alanında sürekli bir değişim ve gelişim yaşadığımızı göstermektedir.

Harf inkılabından sonra halkı okuryazar yapmak için eğitim seferberliği gerçekleştirildi (Görsel: 2.52).

Gelişen teknoloji ile birlikte okullarda yeni eğitim materyalleri kullanılmaya başlandı (Görsel: 2.53).

Eğitimin bir kültür meselesi olduğu ve günlük hayatımızda önemli bir yer aldığı gerçeğini düşünerek yukarıdaki görselleri değişim ve süreklilik açısından değerlendiriniz. Daha sonra aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Yediden yetmişe her yaştan insanın eğitime katılımı hakkında neler düşünüyorsunuz?

  • Cevap: İnsanlar yaşları ne olursa olsun eğitim hakkına sahiptirler. Eğitim görmelidirler. Çünkü okumanın yaşı yoktur. Her yaşta insanın öğreneceği yeni şeyler vardır. O yüzden de toplumun gelişmesi adına yaşa bakılmadan eğitim görülmesi gerekmektedir.

Sizce hiç okula gitmeyen bir kişi, günlük hayatında hangi zorluklarla karşılaşabilir?

  • Cevap: Okuma yazamadığı için saatleri zamanı bilemez. Bu da hiçbir plan yapamaması, herhangi bir şekilde gün içinde yaşanacak hiçbir haberi okuyamaması aradığı bir şeyi bulmaması hatta alışveriş bile yapamamasına neden olur.

Geçmişten günümüze eğitim alanında kullanılan araç gereçlerden isimlerini bildiklerinizi belirtiniz.

  • Cevap: tahta, tebeşir, abaküs, cetvel, pergel, kalem, silgi, açacak, gönye, iletki, defter, hesap makinası.

Zaman içerisinde eğitim araç gereçlerindeki değişim ve süreklilik hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

  • Cevap: Zaman içinde artık abaküs pek kullanılmaktadır. Eskiden sayı saymak için fasulyeler vardı şimdi bu uygulamalar artık yerlerini daha modern tekniklere ve araç gereçlere bırakmıştır.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 60 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap