Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 51

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 51 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 51

Yan tarafta gördüğünüz kitap, ülkemizde geçmişte oynanan, hâlen oynanmaya devam edilen ya da artık oynanmayan oyunları anlatıyor. Böylece çocuk oyunlarının kaybolmamasına, dolayısıyla kültürel mirasımızın korunmasına katkıda bulunuyor.

Bazen oynadığımız bir oyunla başka bir yerde karşılaştığımızda aynı oyun olduğunu ama isminin farklı olduğunu fark ederiz. Biz bu oyunu şöyle oynardık, şu malzemeleri kullanırdık, dediğimiz olabilir. Oyunlarda çevrenin özellikleri, yaşanan dönemin sosyal ve ekonomik durumu, kullanılan nesneler veya tekerlemeler etkili olur. Bu da kültürümüzün bir parçası olan çocuk oyunlarının oynandığı yere göre benzerlik veya farklılıklar gösterdiğini ortaya koyar.

Yandaki kitapta (Görsel: 2.33) çocuk oyunları; tekerlemeli ve türkülü oyunlar, çalgılı oyunlar ve çalgısız oyunlar olarak gruplandırılmış. Birlikte inceleyelim.

Tablodaki oyunlar gibi ip atlama ve seksek oyunu da ülkemizde birçok yerde oynanan oyunlardandır (Görsel: 2.34). Beştaş oyunu genelde taş ile oynanmasına rağmen Türkiye’nin bazı yörelerinde aşık kemiği ile de oynanmaktadır. Eskiden, top oyunları bezden ya da deriden yapılmış toplarla da oynanırdı.

Birçok oyunun ülkemizin farklı yerlerinde benzer şekillerde oynanmasının sebepleri neler olabilir? Bu oyunların yaşatılmasının kültürel mirasa duyarlı olmakla ilgisini açıklayınız.

  • Cevap: Oyunlarda çevrenin özellikleri, yaşanan dönemin sosyal ve ekonomik durumu, kullanılan nesneler veya tekerlemeler etkili olur. Bu da kültürümüzün bir parçası olan çocuk oyunlarının oynandığı yere göre benzerlik göstermesini sağlar. Çünkü çocuklar her yerde benzer davranışlar gösterir benzer ihtiyaçlarına göre davranırlar. Bu oyunların yaşatılması kültürel anlamda değerlerin geleceğe taşınması ve kültürün zenginleşmesi bakımından değerlidir.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 51 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
clap
0
happy
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap