Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 45

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 45 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 45

Ankara’daki tarih yolculuğumuza Ulus semtinden devam edelim.

Hacı Bayram Camisi, Augustus (Ogüst) Tapınağı’nın bitişiğinde yer alır (Görsel: 2.21). İki ibadethanenin yan yana bulunması, Anadolu insanının tarih bilincini ve anlayışını göstermektedir. Cami, adını bitişiğindeki Hacı Bayram Türbesi’nden alır. Ahşap üzerine kalem işi süslemeleri ve çini bakımından oldukça zengin bir yapıdır. Burası Ankaralıların ve bu şehre gelenlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerdendir.

Augustus (Agastıs) Tapınağı ise Romalılar tarafından MÖ 1. yüzyılın sonlarına doğru yapılmıştır. Şehir, bu dönemde yeni imar faaliyetleri ile büyüyüp gelişmiş, idari ve hukuki bir merkez hâline gelmiştir. Bu dönemde Ankara şehri, Augustus Tapınağı’nın bulunduğu tepenin etrafında kurulmuştur.

Ankara gezimize Anıtkabir’le devam edelim (Görsel: 2.23). Burası, Millî Mücadele’nin önderi ve devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır. Emin Onat ve Ahmet Orhan Arda’nın projelendirdiği bu eser, 1953 yılında tamamlanmıştır. Burada, Selçuklu ve Osmanlı taş süsleme sanatı ve mimarisinin özelliklerine sıkça rastlanır. Hürriyet Kulesi, Aslanlı Yol, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nın canlandırıldığı müze, insanı gerçekten o dönemlere götürüyor.

Ankara’da yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yerlerden birisi de Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü’dür (Görsel: 2.24). Buradaki geniş piknik alanları insanların hoşça vakit geçirmesini sağlıyor. Ayrıca yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek isteyenler de buraya geliyor.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 45 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap