Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 43

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 43 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 43

SIRA SİZDE

“Para” adlı metni okuyunuz ve soruyu cevaplandırınız.

PARA

Tarih boyunca malların takas ve değişimi için bakır çubuklar, değerli taşlar, deniz kabukları, çiftlik hayvanları gibi pek çok değişik varlık kullanılmıştır. Ancak uluslararası ticaret ilerledikçe mal değişiminin standart ve kolay bir biçimine ihtiyaç duyuldu. Paranın icadı, değeri üzerinde anlaşılmış sikkeler kullanılarak alışverişlerin daha hızlı yapılmasını sağladı. Para olarak nitelenebilecek ilk sikke, MÖ 700’lü yıllarda ^ v Lidya Kralı (Lidya şimdi Türkiye’dedir.) Giges (Giges) tarafından bastırıldı. Bu sikkeler, altın ve gümüşün doğal bir S&A’» alaşımı olan elektrum adlı bir metalden yapılmıştı ve üzerinde kralın amblemi vardı.

Zamanla, alışverişe en uygun aracın metaller olduğu anlaşıldı. Sizce metallerin hangi özellikleri bunda etkili olmuştur?

  • Cevap: En dayanıklı maddeler olmalarından kaynaklanır. Uzun süre kullanılır, çok kolay aşınmaz ya da kolay kolay üstleri silinmezdi ama en önemli kullanım nedenlerinin maden olduklarından kaynaklanan değerli olmalarını söyleyebiliriz.

SIRA SİZDE

Sizce eski uygarlıkların hiyeroglif ve çivi yazısını kullanmaları, insanlık tarihine hangi yönlerden katkı sağlamış olabilir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Bilginin kayıt alınmasını sağlar. Böylece bilgi birikir ve bilimin onu rahatça kullanması sayesinde teknolojinin gelişmesi sağlanır. Ayrıca yazı sayesinde kültür de sonraki nesillere etkili şekilde aktarılmış olur.

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Anadolu ve Mezopotamya’da kurulan uygarlıkların her birinin en önemli özelliğini belirleyiniz. Bu özelliklerin insanlık için değeri üzerinde tartışınız…genel ağ adresinden yararlanarak bilgilerinizi kontrol ediniz.

  • Cevap: Lidyalılar parayı bulmuşlar. Frigler fibula iğnesini bulmuşlar. Hititler ilk antlaşmayı yapmışlar. Urartular su kanalları yapmışlar. İyonyalılar tarih yazımında ve bilimde astronomi-matematikte çok değerli çalışmalar yapmışlar. Bu saydığımız uygarlıklar ve buluşları insanlığın gelişmesini bilimin ilerlemesini sağlamıştır.

ÜRÜN DOSYASI

Yaşadığınız yerde, bu konuda geçen uygarlıklardan kurulmuş olanlar varsa onlarla ilgili bir araştırma yapınız. Yoksa istediğiniz bir uygarlığı araştırınız. Topladığınız bilgiler ve görsel materyallerden yararlanarak bir poster hazırlayınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınızla paylaşınız. Ürün dosyanızda saklayınız.

  • Cevap:

ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Anadolu’da ve Mezopotamya’da kurulan uygarlıkların isimlerini söyleyebilirim. 🙂 X
2. Anadolu ve Mezopotamya’da kurulan uygarlıkların insanlık tarihine yaptığı katkılara örnek verebilirim. 🙂X
3. Uygarlıklardan günümüze kalan eserleri korumanın, kültürel mirasa duyarlı olmak anlamına geldiğini bilirim. 🙂X

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Sınıfa, yaşadığınız yerdeki tarihî eserler, nesneler ve doğal güzelliklerle ilgili görsel malzemeler getiriniz. 2. konunun “Başlarken” bölümündeki çalışmayı yapınız.

  • Cevap: Konuya başlarken de dediğimiz gibi müzeleri incelediğimizde Anadolu uygarlıklarına ait olan, Tarım, hayvancılık, madencilik, dokumacılık, mobilyacılık, takı, savaş, günlük hayat gibi alanlarda kullanılan üretilen eşyaların sergilendiğini görürüz.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 43 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
love
2
angry
1
clap
0
happy
0
confused
0
sad
0
unlike

Yorum Yap