Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 40

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 40 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 40

İlk büyük kütüphaneyi kuran uygarlık: Asurlar

Asur’un başkenti Ninova’ydı. Asurlar, binalarını kalın ve yassı kireç taşı ile örüyor, binaların dışını savaşlar, avcılık, dinî ve saray yaşamını niteleyen sahnelerle süslüyorlardı. Asurlar, Anadolu içlerine kadar gelerek ticari ilişkilerde bulunmuşlar ve “Karum” adı verilen pazar yerlerini kurmuşlardır. Asurlar, Anadolu’ya yazıyı getirerek Anadolu uygarlıklarının yazıyla tanışmalarını sağlamışlardır. (Görsel: 2.5).

Asurların Mezopotamya kültürünü Anadolu’ya yaymalarında etkili olan unsurlar nelerdir?

  • Cevap: En önemli iki unsur vardır. Bunlardan ilki ekonomi diğeri ise yazıdır. Yazı sayesinde kurallardan bütün günlük yaşama her türlü bilgiyi kayıt altına alabilmişler böylece kültürün aktarımını ve yayılmasını sağlamışlar. Bir de ticaret yaparak kültürel aktarımı gerçekleştirmişler.

SIRA SİZDE

Eski krallık dönemine ait İnandık Vazosu (Görsel: 2.8), Hititlerden kalan en önemli eserlerdendir. Vazoda, dinî törenle evlenme anlatılır. Kabartma tekniği ile yapılan vazo, kadın ve erkek figürlerinden oluşur. Bu eser insanlık tarihine ne gibi katkılar sağlayabilir? Söyleyiniz.

  • Cevap: O dönemin geleneklerini sosyal yaşantısını bizlere anlatır. Örneğin o dönemin hem sanat anlayışını hem de evlilik gibi sosyal olayların ne şekilde yapıldığını, insanların giyimlerini, insanların yaşam tarzlarını bize anlatır.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 40 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap