Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 39

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 39

38 ve 39. sayfaların alt kısmındaki kronolojilerde yer alan Mezopotamya ve Anadolu’da ve kurulan uygarlıkların insanlığa yaptığı katkılar konusunda 5/A sınıfı öğrencilerinin yaptıkları araştırmaları inceleyelim.

Mezopotamya Uygarlıkları

Benim adım Zeynep. Sümerler, Babiller ve Asurlar hakkında araştırma yaptım.

Yazıyı icat eden uygarlık: Sümerler

Mezopotamya’nın siyasi tarihi Sümerlerle başlar. Ur, Uruk, Lagaş gibi şehir devletleri kurmuşlardır. Şehirlerin etrafında kilden yapılan kerpiç tuğlalar kullanılmış fakat bunlardan günümüze çok azı ulaşabilmiştir.

1. Sümerlerin en önemli buluşu yazıdır. Çivi yazısı denilen bu yazı ilk önce kil tabletler üzerine kazınmış sonraları günümüzdeki kaleme benzer bir aletle yazılmıştır.
2. Sümer Kralı Urkagina tarihte bilinen ilk yazılı kanunları yapmıştır. Bundan dolayı Sümerlerin kanunlarla yönetilen bir devlet olduğunu söyleyebiliriz.
3. Gılgamış Destanı, Yaratılış Destanı ve Tufan Hikâyesi en önemli edebiyat eserleridir.
4. Tekerleği ve güneş saatini de (Görsel: 2.3) insanlığa Sümerler armağan etmiştir. Matematik ve geometrinin temellerini atmışlar, dört işlemi bulmuşlardır. Ay takvimini ilk kez Sümerler hesaplamıştır. Tarımda sulama kanallarını kullanmışlardır.
5. Ziggurat adı verilen büyük tapınaklar inşa etmişlerdir. Bu yapılar tapınak, okul ve depo işlevi görmüştür.

Sümerlerin icatlarından en çok hangisinin insanlığa fayda sağladığını düşünüyorsunuz? Neden?

  • Cevap: Söz uçar yazı kalır derler. Yazı olmasa hayatımızda hiç bir bilgi geleceğe kalamaz. Bu bilgiler sayesinde bilim ilerlemekte. Bugünkü teknolojiye sahip olmaktayız. Bundan dolayı da bence en önemli buluş yazıdır.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 39 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap