Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 31

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 31 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 31

SIRA SİZDE

Çocuk haklarının ihlali ile ilgili haberi okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Elmas Madenlerinde Çocuk Hakları İhlalleri

Afrika Kıtası’nın bir ülkesinde yaşayan çocuklar, ağır iş sömürüsü altında elmas madenlerinde köle gibi çalıştırılıyorlar (Görseller: 1.44, 1.45).

Merkezi Stockholm’de (Stokholm) bulunan bir kuruluşun raporuna göre, dünyada çıkarılan elmasların yüzde 13’ü bu ülkede elde ediliyor. Elmas üretiminde on binlerce çocuk ağır şartlar altında, en temel haklarından mahrum olarak çalıştırılıyor. Elmas çıkarılan köylerin dış dünya ile ilişkileri neredeyse kesilmiş durumda. Devlet kurumlarının varlığı hissedilmiyor. Burada yaşayanların çoğunun nüfus cüzdanı bile yok. 12 yaşındaki kız çocukları, elmas madeninde çalışanlarla para karşılığında zorla evlendiriliyor. Çocukların buna karşı çıkma hakları yok. Ailelerin bir kısmı, bu paraları diğer çocuklarının eğitimleri için kullanıyor.

Çocuklar 10 yaşından itibaren ailenin geçimine ve okul masraflarına katkıda bulunmak için elmas madeninde çalışmaya başlıyorlar. Okul ve çalışmayı bir arada yürütmeyi başaramayan çocuklardan çoğu okulu bırakmak ve tam gün çalışmak zorunda kalıyor. 14 yaşından itibaren de ağır işlerde çalıştırılıyorlar. Şiddete maruz kalan ve zorla evlendirilen çocuklar için sağlık alanında ve sosyal alanda destek verecek kurumlar da yok. Elmas madeninde çalışan çocukların eğitim hakları ellerinden alınıyor.

Madende çalışan çocuklar, çocuk haklarının hangilerinden mahrum olarak yaşıyorlar?

  • Cevap: Öncelikle eğitim haklarından sonra da sağlık haklarından en önemlisi kendi iradeleri ile karar alma haklarından mahrum kalmaktadırlar.

Sizce çocuklar niçin böyle durumlarla karşılaşıyorlar?

  • Cevap: Çünkü Dünya çocuklar için çok zalimce vahşi bir yer. Dünyada tek derdi para olan kesimler için çocuklar birer maldır araçtır. Bu bakımdan bu kan emiciler dünyada ortadan kalkmadıkça çocukların saflığında tertemiz adaletli bir dünya ortaya çıkamaz.

Çocukların içinde bulundukları durumdan kurtulmaları için bu devlete ve çocukların ailelerine neler önerirsiniz?

  • Cevap: Ailelere en önemli önerim ya çocuk yapmamaları ya da yapıyorlarsa ona sahip çıkarak onu korumalarıdır. Devletler ise güçlü olmalı ve bu tür zalimlere kan emicilere dur diyebilmeli ağır cezalar vermeleridir.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 31 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
love
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap