Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 29

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 29 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 29

Çocukların da yetişkinler gibi insan haklarına sahip oldukları unutulmamalıdır. Dünyanın çeşitli yerlerinde çocuklar en temel haklarını kullanamıyorlar. Birçok çocuk çeşitli sebeplerle eğitim, su, yiyecek ve bakım olanaklarından yoksun olarak dünyaya geliyor. Aşağıda Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’de geçen bazı maddeler verilmiştir. Bu maddeleri ve görselleri inceleyelim. Düşüncelerimizi belirtelim.

Madde 1: Her birey on sekiz yaşına kadar çocuk olarak kabul edilir. Her çocuk vazgeçilmez haklara sahiptir (Görsel: 1.35).

Madde 2: Çocuk hakları, bütün çocuklar içindir. Doğum yerleri, konuştukları dil ne olursa olsun fark etmez. Büyüklerinin inançları ya da görüşleri nedeniyle hiçbir çocuğa ayrım yapılmaz (Görsel: 1.36).

Madde 6: Yaşamak, her çocuğun hakkıdır ve herkesin ilk görevi çocukların yaşamını korumaktır (Görsel: 1.37).

Madde 9: Her çocuğun ailesiyle birlikte yaşama hakkı vardır. Anne baba, çocuğa bakamıyor- sa çocuk bu durumdan zarar görmesin diye ona başka bir bakım sağlanmalıdır. Bu durumda da her çocuğun, anne ve babasıyla düzenli olarak görüşebilme hakkı vardır (Görsel: 1.38).

Madde 31: Çocukların boş zamanlarını değerlendirebilmeleri, kendilerini geliştirebilmeleri için oyun bahçeleri, çocuk kulüpleri, kütüphaneler, spor ve kültür merkezleri açılmalıdır. Her çocuğun bu tür etkinliklere katılma hakkı vardır (Görsel: 1.39).

  • Cevap: Görüleceği üzere çocuk hakları konusunda en önemli bilinç ve görev anne babalara düşmektedir. Bunun yanında devletin de çocukların haklarını korumak için önemli görevleri bulunmaktadır.

Çocuklar, haklarını kullanmak için neler yapmalıdırlar? Bu konuda büyüklere düşen görevler nelerdir?

  • Cevap: Öncelikle haklarının ne olduğunu iyi bilmelidirler. Haklarını nerede nasıl kullanacaklarını öğrenirlerse bilince sahip olurlarsa onlar da doğru şekilde kullanmış olurlar. Büyüklere düşen en önemli görev çocukları hakları konusunda bilinçlendirmektir.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 29 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap