Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 21

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 21

3. Konu: Haklarımız ve Sorumluluklarımız

Anahtar Sözcükler

Rol, hak, sorumluluk, aile, grup, sosyalleşme, çevre

Başlarken

Aşağıdaki kavramların tanımını kendi cümlelerinizle yazınız.

  • Cevap:

Hak: hukuka uygunluk, adalet.

Sorumluluk: Bir kimsenin üstüne aldığı, yapmak zorunda bulunduğu ya da yaptığı bir iş için gerektiğinde hesap verme durumu.

Hayatımız boyunca çeşitli gruplar içerisinde bulunuyoruz. Bu gruplarda bazı roller üstlenerek iş birliği ve dayanışma içerisinde yaşıyoruz. Böylece yaşamımızı devam ettirmemiz, istek ve ihtiyaçlarımızı karşılamamız daha kolay oluyor. Bir gruba üye olduğumuzda o grubun diğer üyeleriyle aynı haklara sahip oluruz. Grup içinde aldığımız görev ve sorumluluklara uygun davranmamız gerekir. Böylece hem sorun yaşamayız hem de grubun, amacını gerçekleştirmesine katkı sağlarız. Bu konuyla ilgili aşağıda verilen tabloyu birlikte inceleyelim. Tabloda boş bırakılan bölümü dolduralım.

  • Cevap:

GRUP: 6. grup

GRUP İÇİNDEKİ ROLÜM: Mahallenin çocuk korosunda şarkıcıyım.

GRUPTAKİ HAKLARIM İÇİN BİR ÖRNEK: Grupta benim de diğer şarkıcılar gibi şarkı söyleme hakkım var.

GRUPTAKİ GÖREVİM VE SORUMLULUĞUM İÇİN ÖRNEKLER: Kimseye saygısızlık yapmamalıyım. Çalışmalara zamanında katılma sorumluluğum var. Çalışma yapılan yeri temiz tutma gibi bir sorumluluğum var.

Tabloda belirtilen rol, hak ve sorumluluklar için başka hangi örnekleri verebilirsiniz? Örneğin 1. grup için “Odamı istediğim gibi düzenleme hakkım vardır.” Tabloda belirtilen grupları sosyalleşmeye yaptığı katkı açısından değerlendiriniz.

  • Cevap: Bu gruplar insanın hem manevi kültürünü geliştirmekte hem de insanın yeteneklerini ortaya çıkarmakta çok önemli bir rol üstlenmektedir.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap