Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 177

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 177 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 177

Taş İşlemeli Evleriyle Ünlü, MARDİN

Mardin, sarı kalker taşının kullanıldığı, çeşitli motiflerle bezenmiş geleneksel evleriyle ünlüdür (Görsel: 7.2). Taş işlemeciliği , sanatı varlığını sürdürmektedir. Evleri, dört metrelik duvarlar çevreler. 1979’da SİT alanı olarak ilan edilmiştir. Kasımiye Medresesi,
Şeyh Çabuk Camii, Deyrulzafaran Manastırı görülmeye değer yerlerdendir. Türkiye ihracat sıralamasında 18. sırada yer alan Mardin, Ortadoğu’ya yapılan un ihracatının %60’lık pazarına sahiptir.
Mardin’de;

2006’dan beri SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali,

2009 yılından beri Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali düzenlenmektedir. 2019 yılında yaklaşık 27 bin seksen altı turist, Mardin’de konaklamıştır.

Turizm, Tarih ve Tarım Kenti, MUĞLA

Elverişli iklim şartları, doğa güzellikleri ve tarihî eserleri, yöreyi turizm merkezi hâline getirmiştir. 1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Seydikemer’deki Letoon antik kentine yüzlerce turist gelmektedir. Ülkemizde deniz kültür balıkları ve yavru deniz balıkları, çam balı ve balmumu üretiminde birinci sıradadır. Narenciye, turunçgil ve seracılık ürünlerinin ihracat miktarları yüksektir ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlar. Yaklaşık 15 milyon zeytin ağacı mevcuttur. Bir milyona yakın arı kovanı varlığı ile ülkemiz toplam kovan varlığının yaklaşık %15’ine sahiptir. Dünyada üretilen çam balının %85’i Muğla’da üretilmektedir. Bitkisel tarım ürünleri ve su ürünlerinden çipura, levrek, alabalık, Almanya, İtalya, ABD, Lübnan, Makedonya ve Rusya gibi birçok ülkeye ihraç edilmektedir.

Kıyı şeridinin uzunluğu 1 000 km’den fazladır. Turistlerin en çok geldiği yerler Bodrum, Marmaris, Fethiye, Milas, Datça ve Dalaman’dır (Görsel: 7.3). En fazla turistin geldiği ülkeler İngiltere, Almanya, Hollanda, Ukrayna, Belçika’dır. 2021’de gelen turist sayısı yaklaşık 1 milyondur.

Aşağıdaki tablodan İstanbul, Mardin ve Muğla illerinin sıralarını belirleyiniz. Bu iller arasındaki hangi farklılıklar, ihracat sıralamalarını etkilemiş olabilir?

  • Cevap: İstanbul 1. sıradadır. Çünkü İstanbul turizm, ulaşım, sanayi gibi gelirleri çok yüksek bir ilimizdir. Muğla sonlara doğrudur ki bu da muhtemelen tarımsal ürünlerden elde edilen gelirlerdendir. Mardin ise tarım geliriyle Muğla’nın önündedir.

Yaşadığınız ilin, ülkemiz ihracatında kaçıncı sırada olduğunu belirleyiniz. İlinizin bu sırada olmasında neler etkili olmuş olabilir?

  • Cevap: Ben İstanbul’da yaşamaktayım. İstanbul’un turizm, sanayi ulaşım gibi kalemlerde büyük gelirleri olması bu sırayı almasında değerlidir.

Yaşadığınız il ile belirlediğiniz başka bir ili tarım, sanayi, turizm, ulaşım, kültür yönünden karşılaştırmaya çalışınız. Farklılıkları belirleyiniz.

  • Cevap: İstanbul’u Kırşehir ile kıyasladığımızda Kırşehir’in her alanda İstanbul’un çok gerisinde olduğunu görürüz. Bu da sıralamada sonlarda olmasına neden olmaktadır.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 177 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap