Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 165

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 165 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 165

Düşünce özgürlüğü, bireyler için vazgeçilmez bir haktır. Bireylerin düşünce özgürlüğünün temelleri çocukluk dönemlerinde atılmaktadır. Haklarını öğrenen ve bu haklarını kullanabilen bir çocuk topluma daha faydalı bir birey olur. Aşağıdaki tabloda verilen, ülkemizde ve dünyada düşünce özgürlüğü ile ilgili kanun ve sözleşme maddelerini inceleyiniz.

24. Madde: Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.

26. Madde: Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.

27. Madde: Herkes, bilim ve sanatı serbestçe öğrenme ve öğretme, açıklama, yayma ve bu alanlarda her türlü araştırma yapma hakkına sahiptir.

12. Madde: Her çocuk, görüşlerini serbestçe ifade etme, kendisini ilgilendiren her konuda görüşlerinin dikkate alınmasını isteme hakkına sahiptir. Herkesin çocukları dinleme, onların fikirlerini öğrenme ve onlara saygı gösterme sorumluluğu vardır.

14. Madde: Her çocuğun, kendi düşüncesini geliştirme ve istediği dini seçme hakkı vardır. Bu konularda çocukları büyüten yetişkinlerin de onlara yol gösterme hakkı ve sorumluluğu vardır.

9. Madde: Herkes, düşünme, vicdan ve din özgürlüğüne sahiptir. Bu hak, din ya da kanaat değiştirme özgürlüğüne ve tek başına ya da topluca, açıkça ya da özel biçimde ibadet, öğrenim, dinsel ödev ve törenler yoluyla, dinini ya da kanısını açığa vurmak özgürlüğünü kapsamı içine alır.

SIRA SİZDE

Tablodan da anlaşılacağı gibi düşünce özgürlüğü konusuna gerek ülkemizde gerekse dünyada büyük önem verilmektedir. Bu haklar, yasalarla ve sözleşmelerle güvence altına alınmaya çalışılmıştır.

Tablonun “Anayasa” bölümünde yer almasını istediğiniz konuları yazınız?

  • Cevap: Çocukların eğitim haklarının yanında oyun haklarının da olmasını isterdim.

“Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” bölümünde sorumlulukla ilgili açıklamalar vardır. Sizce, bunun sebebi ne olabilir?

  • Cevap: Çünkü çocuk da olsa her bireyin bir sorumluluk alanı vardır. Önemli olan çocuklara bu sorumluluklarını doğru bir şekilde kavratmaktır.

Dünya devletlerinin çocuklarla ilgili sözleşme yapmalarının sebebi ne olabilir?

  • Cevap: Çünkü çocuklar evrensel haklara sahip olmalıdır. Dünyanın geleceği çocuklar olduğu için de bütün dünyada çocuklarla ilgili sözleşmeler olması doğaldır değerlidir.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 165 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap