Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 164

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 164 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 164

Dünya ulusları tarafından 1989 yılında, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme hazırlandı. Her devlet kendi hukuk sistemlerini, bu ve benzeri sözleşme veya belgelerdeki konulara uygun hâle getirmeye başladı. Böylece çocukların haklarını kullanabilmelerinde önemli bir adım atılmış oldu. Ülkemizde ve dünyada katılım ve düşünce özgürlüğü hakkında yapılan düzenlemeleri inceleyelim.

33. Madde: Herkes, önceden izin almaksızın dernek kurma ve bunlara üye olma ya da üyelikten çıkma hakkına sahiptir.

15. Madde: Çocukların arkadaşlarıyla barış içinde toplanabilme, dernek kurabilme ya da derneklere üye olma hakkı vardır.

11. Madde: Her kişi, düzeni bozmayan toplantılara katılmak ve başkalarıyla birlikte sendikalar kurmak ve kendi çıkarlarını korumak için sendikalara yazılmak hakkı da kapsam içine girmek üzere, dernek içinde bulunmak hakkına sahiptir.

Çocuklar haklarını kullanmadığı zaman hangi durumlarla karşılaşabilirler? Örneklerle açıklayınız.

  • Cevap: Çocukların sevgiye, şefkate ve korunmaya herkesten daha çok ihtiyacı olduğu su götürmez bir gerçektir. Çocuk toplumun bir parçası ve gelecekteki toplumun güvencesidir. Bu bakımdan çocuk haklarının özgürlük içinde ve dengeli bir şekilde korunması hem çocuğun hem de toplumun yararınadır.

Bir derneğe üye olan çocukların, sosyal bir katılım gerçekleştirdiğini söyleyebilir miyiz? Neden?

  • Cevap: Söyleyebiliriz. Çünkü çocuklar bu sayede toplum içinde aktif rol alır kendilerine düşen sorumlulukları ve elde ettikleri hakları öğrenmiş olurlar.

Türkiye’nin İlk Çocuk Derneği: Kutup Yıldızı Derneği

Avrupa Birliğine uyum çalışmaları doğrultusunda artık çocuklar da dernek kurma hakkına sahiptir. Resmî olarak 1 Nisan 2005’te kurulan dernek, yaşları 15-17 arasında sekiz lise öğrencisinden oluşuyor. Derneğin başkan yardımcısı “Biz de öğrenci olduğumuz için sorunları biliyoruz. Zaten herkese yol gösterici olmak için adımızı ‘Kutup Yıldızı’ koyduk.” dedi (Görsel: 6.20). Üyelere göre pek çok okulun en önemli sorunu laboratuvarlarındaki bazı nesnelerin eksik olması. Derneğin başkanı, “Haftada bir gün toplanarak çalışmalarımızı bu dernek çatısı altından duyurabildiğimiz için mutluyuz.” dedi.

Sizce, öğrencilerin bir derneğe üye olma haklarını kullanmalarının önemi nedir?

  • Cevap: Öğrencilerin kendi düşüncelerine ve yeteneklerine uygun seçim yapmaları bakımından değerlidir.

Öğrencilerin belirledikleri çalışmaları yapmalarını, katılım ve düşünce özgürlüğü açısından değerlendiriniz. 

  • Cevap: Öğrenciler bu çalışmalara katılarak kendi sorumluluk ve haklarını yerine getirmiş olurlar. Sosyalleşerek ileride topluma faydalı bireyler olma yolunda ilk adımlarını atmış olurlar.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 164 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap