Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 163

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 163 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 163

3. Konu: Özgür Düşünce

Anahtar Sözcükler: Hak, katılım, düşünce özgürlüğü

Başlarken

Okulunuzda veya sınıfınızda yapılan herhangi bir seçimde (Görsel: 6.17) siz veya aday olan kişiler, seçilmek için kendilerini nasıl ifade ettiler? Açıklayınız.

  • Cevap: Öncelikle oy kullanacakların güvenlerini sağlamalıyız. Bunun için kendimizi doğru tanıtırız. Sonra da oy verecek kişiler için yapacağımız değerli çalışmalarımızı sayarız. Bize inanmalarını sağlamaya yönelik inandırıcı güvenilir ve saygılı bir konuşma yaparız.

Ümraniyeli Çocuklar Yeni Anayasa İçin Görüş Bildirdi

Ümraniye Kent Konseyi Çocuk Meclisi, Çocuk Vakfının düzenlemiş olduğu “Anayasa İçin Çocuk Kürsüsü” programına katılarak yeni anayasa ile ilgili görüşlerini açıkladı (Görsel: 6.18, 6.19).

Melike: 18 yaşından küçükler, ailesinin izni olsa bile evlendirilmesin. Bu sayede eğitimine devam ederek eğitim ve kültür düzeyinin yükseleceğini düşünüyorum.

Süleyman: Çocuklar, şiddet görmesin ve dilendirilmesinler. Buna sebep olanlar, en ağır şekilde cezalandırılsın. Hayvanlara şiddet uygulayanlar da cezalandırılsın.

Çocuk Vakfının düzenlediği etkinlik hakkında neler düşünüyorsunuz?

  • Cevap: Bence çocukların hak ve özgürlükleri ile düşüncelerine saygı görmeleri bakımından değerli bir etkinlik olmuş.

Siz bu etkinliğe katılmış olsaydınız hangi konuları belirtirdiniz? Neden?

  • Cevap: Ben olsaydım benzer konuları seçmekle beraber çocuk hakları hakkında daha duyarlı olunması için kısa film çekmeyi teklif ederdim.

Sizce katılım ve ifade özgürlüğünü kullanmak niçin önemlidir?

  • Cevap: Çünkü bizi biz yapan ve her düşüncenin topluma katkısı olduğundan değerlidir. Böylece o toplum farklılıklarla zenginleşir ve büyür.

Düşüncelerini özgürce ifade eden çocuklar, bu etkinlikle neler kazanmış olabilirler?

  • Cevap: özsaygıları özgüvenleri artar. Demokrasi ve düşünce özgürlüğüne olan inançları tazelenmiş olur.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 163 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap