Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 161

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 161 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 161

Halktan alınan vergilerle yine halkın istek ve ihtiyaçlarını karşılayan, sorunlarını çözen çalışmalar yapan belediyeler, toplumun huzur içerisinde yaşaması için çaba gösterir. Belediyelerin yaptıkları diğer hizmetlerden bildiklerinizi belirtiniz.
Muhtarlık teşkilatı, köy muhtarlığı ve mahalle muhtarlığı olmak üzere ikiye ayrılır. Köy muhtarları, kararları ihtiyar meclisi üyeleri ile birlikte alırlar. İhtiyar meclisi üyeleri de köy muhtarları gibi seçimle göreve gelirler ve beş yıl süreyle görevde kalırlar. Köy imamı ve köy öğretmeni, ihtiyar meclisinin daimî üyesidir. Köy ve mahalle muhtarlarının görev ve sorumlulukları genel olarak aynıdır. Şimdi bir mahalle muhtarıyla yapılan görüşmeyi inceleyelim (Görsel: 6.16).

Mert: Mahallemizde bizlerle ilgili birçok işi siz takip ediyorsunuz. Kısaca görevlerinizden bahseder misiniz?

Muhtar: Biz, yasalardan aldığımız yetkilere dayanarak görevlerimizi yapıyoruz. Okul çağına gelen çocukların tespitini yapmak, yeşil kart çıkartılacakları belirlemek, seçmen kâğıtlarını dağıtmak, sandık seçim kuruluna katılmak, askerlik çağı gelenlerin işlemlerini takip etmek bizim görevimizdir. Ayrıca mahallenin ihtiyaçlarını gidermek için belediye ve kamu kurumları ile iletişime geçeriz.

Mert: Köylerdeki muhtarların görevleri sizinkilerle aynı mı?

Muhtar: Köylerdeki muhtarların salgın ve bulaşıcı hastalık olması durumunda yetkilileri bilgilendirmek, köye gelen şüpheli insanları karakola bildirmek, köy sınırları içinde düzeni sağlamak, ilgili kanunları ve yapılacak hizmetleri halka bildirmek, köyde doğal afet olduğunda halkı organize etmek gibi görevleri de var.

Mert: Bu görüşme için size teşekkür ederim.

Muhtarlık görevinin toplum için önemi hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

  • Cevap: Muhtar, gerek mahalle halkı, gerekse mahalle ile ilgili tüm sorunlarda yasal olarak tam yetkili bir konuma sahiptir. Buna ek olarak, hatta yasa ile belirlenen yetki, görev ve sorumlulukların ötesinde, halkın onayıyla oluşmuş olan tarihi bir demokratik temsilci, yerel kamu denetçisidir.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 161 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap