Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 142

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 142 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 142

Şimdi sırada ilginç bir girişimcilik hikâyesi var. Adana’nın Yumurtalık ilçesi, Kırmızıdam Köyü’nden çiftçi Mustafa Bey, karpuz ve pamuk gibi yöreye özgü ürünlerin üretiminden istediği geliri elde edemeyince bakın neler yapıyor.

Tarlasında Süs Balığı Yetiştiriyor

“Tarlamın bir kısmını gölete dönüştürdüm ve havuzlar oluşturdum. Ardından, Adana’daki akvaryumculardan 400-450 adet anaç Japon balığı getirerek gölete bıraktım. Yaklaşık 10 bin TL masraf ettim.” Tamamen kendi çabamla üretim yapmaya çalıştığım için bazı konuları yaşayarak öğrendim. Balıklar uzun süre yumurta bırakmayınca konuyu araştırdım. Göletteki kaplumbağaları ve başka balık türlerini havuzdan çıkarınca balıklar yumurtladı.” diye konuştu.

Mustafa Bey, ”Yaklaşık 15 bin adet yavru balık elde ettim. Bu balıkları, Mersin’de faaliyet gösteren bir toptancıya deneme amacıyla verdim. Türkiye; Endonezya ve Singapur gibi ülkelerden yılda 1 milyar dolarlık süs balığı ithal ediyor. Hedefim üretimi kaliteli hâle getirip hem çiftçiliğe göre daha yüksek gelir elde etmek hem de ülkeme katkı sunmak. Bu konuda devletten de destek bekliyorum.” dedi. Balıkları alan Mersinli iş adamı Caner Bey ise Türkiye’de süs balıklarına karşı yoğun ve tutarlı bir talep olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Türkiye, süs balığı ihtiyacının neredeyse tamamını yurt dışından karşılıyor. Gıda, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığının bu alanda üretim yapmak isteyen girişimcileri desteklemesi ve bu konuda somut projeler gerçekleştirmesi sektör açısından çok olumlu bir adım olacaktır. Havuzlardan topladığımız balığı içine su doldurduğumuz büyük poşetlerle sevk ediyoruz (Görsel: 5.52). Balıkların yolculuk sırasında zarar görmemesi için poşetlere saf oksijen ilave ediyoruz.”

Mustafa Bey ile iş birliği yapacak olsanız ona neler önerirsiniz?

  • Cevap: Öncelikle poşet yerine daha farklı bir akvaryum çeşidi bulmasını önerirdim. Bunun yanında ona daha profesyonel yaklaşmasını, marka tescili yapmasını önerirdim.

Bu işin üretiminde mi, dağıtımında mı yoksa tüketiminde mi rol almak isterdiniz? Neden?

  • Cevap: Ben daha çok üretiminde yer almak isterdim. Çünkü üretim demek ortaya bir şey koymak yoktan var etmek demektir. Bu da insana muhteşem bir mutluluk verir diye düşünüyorum.

Girişimcilerin, toplumun ilgi ve ihtiyaçlarına göre bir üretim ve pazarlama yaptıklarını düşünüyor musunuz? Açıklayınız.

  • Cevap: Kesinlikle. Yoksa girdikleri işlerde batarlar. Toplumun o an neye ihtiyacı varsa ya da gelecekte neye ihtiyacı olacaksa o yönde üretim ve pazarlama yamaktadırlar.

SIRA SİZDE

Bir girişimcinin hikâyesini anlatan gazete haberini okuyunuz. Daha sonra 5N 1K’ya göre oluşturulan aşağıdaki soruların cevaplarını defterinize yazınız.

Siirt’te 6 ay önce tek makineyle metal fermuar elcikleri üretmeye başlayan girişimci Nezir Bey, kısa sürede işlerini büyüterek ürettiği ürünleri Türkiye’nin çeşitli kentlerindeki büyük tekstil firmalarına satmaya başladı. Hedefinin, Siirt’ten ulusal bir marka çıkarmak olduğunu anlatan Nezir Bey, Avrupa’ya açılacaklarını kaydetti. Siirt Küçük Sanayi Sitesi’nde 6 ay önce 100 metrekarelik bir iş yeri kiralayan Nezir Bey, burda metal fermuar elcikleri yapmaya başladı. Kısa sürede işleri açılan Nezir Bey, Türkiye’nin büyük firmalarıyla temas kurdu. Olumlu görüşmeler yaparak makine ekipman desteği için KOSGEB’e başvurdu. 50 bin lira hibe desteği sayesinde 4 makine alan Nezir Bey, ürettiği ürünleri büyük tekstil firmalarına satmaya başladı.

Kim üretiyor?

  • Cevap: Nezir Bey

Ne üretiyor?

  • Cevap: metal fermuar elcikleri

Nerede üretiyor?

  • Cevap: Siirt Küçük Sanayi Sitesi’nde 6 ay önce 100 metrekarelik bir iş yerinde

Ne zaman üretiyor?

  • Cevap:  Yaklaşık 6 ay önceden beri

Nasıl üretiyor?

  • Cevap: Küçük bir atölyede kaliteli malzeme ve ustalık isteyen bir beceriyle üretiyor.

Niçin üretiyor?

  • Cevap: Dünyaca bilinen bir marka olmak için.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 142 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap