Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 14

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 14 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 14

Kağan’dan sonra Zeynep söz alarak “Arkadaşlar ben de yaz tatilinde yaşadığım bazı olayları ve bu olaylar karşısındaki davranışlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bence bu davranışlarım, Sosyal Bilgiler dersinin bana katkısını gösteriyor.” dedi. Daha sonra sözlerine şöyle devam etti (Görsel: 1.10):

Yaz tatilinin bir kısmını halamın yanında geçirdim. Halamın yurt dışından misafirleri vardı. Ben, turistlere Karagöz ve Hacivat’tan, düğünlerimizden, misafirperverliğimizden, el sanatlarımızdan bahsettim. Halam anlattıklarımı tercüme etti. Turistler de kendi ülkelerinin kültürel zenginliklerini anlattılar (Görsel: 1.11). Halamla birlikte onların anlattıklarını dikkatle dinledik. Kültürlerarası benzerliklerin ve farklılıkların olmasının doğal olduğu sonucuna vardık. Turistler, anlayışlı ve saygılı bir dinleyici olmamdan etkilendiler.

Halamla televizyon izlerken bir deprem haberi gördük (Görsel: 1.12). Bu haber, her evde deprem çantası olması gerektiğinden ve deprem çantası hazırlama çalışması başlatıldığından bahsediyordu. Halama, “Evinizde deprem çantası var mı?” diye sordum. Halam henüz bir deprem çantası hazırlamadığını söyledi. Ben de bir deprem çantasında neler olması gerektiğini kısaca anlattım. Benim bunları biliyor olmam onu hem sevindirdi hem şaşırttı.

Yaptığım alışverişlerde fiş veya fatura alıyorum. Gerektiğinde ailemi bu konuda uyarıyorum. Böylece satıcıların vergi vermesini sağlamış oluyorum. Ülke ekonomisine katkıda bulunmak bilinçli tüketiciler olarak hepimizin görevidir (Görsel: 1.13). Ayrıca haftalık harçlıklarımla kendi bütçemi oluşturuyorum. Evimizde bütçe oluşturma konusunda oldukça hassas davranılıyor.

Mucitler hakkında bilgi sahibi olmak beni mutlu ediyor. Belki bir gün ben de ülkemin adını duyurabileceğim bir ürün tasarlarım (Görsel: 1.14). Teknolojik ürünlerde kullandığım pilleri, geri dönüşüm kutusuna atarak hem doğaya ve insan sağlığına hem de ülke ekonomisine küçük de olsa katkıda bulunuyorum. Bu konuda kendimi sorumlu hissediyorum.

Zeynep’in verdiği örnekleri okudunuz. Sizce bu örneklerdeki etkin vatandaş davranışları nelerdir?

  • Cevap: Zeynep ülkemizin kültürel ve doğal güzelliklerini turistlere anlatması, vergi verilmesi için fiş/fatura alması ve buna benzer davranışları etkin vatandaş davranışlarıdır.

Zeynep’in Sosyal Bilgiler dersi hakkındaki düşüncesine katılıyor musunuz? Neden?

  • Cevap: Evet katılıyorum. Zeynep gibi bende Sosyal Bilgiler dersinin günlük yaşantımızda bir çok olayda bizi yönlendirdiğini ve doğrusunu gösterdiğine inanıyorum. Sosyal Bilgiler dersi ile günlük hayatta neler yapmamız gerektiğini öğreniyoruz.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 14 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap