Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 133

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 133 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 133

3. Konu: Ekonomi ve Sosyal Hayat

Anahtar Sözcükler: Ekonomik faaliyet, sosyal hayat

Başlarken

18-27 Mart 2022 tarihlerinde Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi’nde 17. Ankara Kitap Fuarı düzenlendi (Görsel: 5.28). Fuara 300’ü aşkın yayınevi katıldı. İmza günü, konferans, söyleşi ve şiir dinletileri gerçekleştirildi. Türkiye’nin en büyük yayınevleri, fuarda yer aldı.

Bir kitap fuarına giden ziyaretçilerin kazanımları neler olabilir?

  • Cevap: Yazarlarla tanışma şansları olur. Son çıkan kitapları edinme şansları olur. Bir de en önemlisi indirimli bir çok kitaba ulaşma şansını bulurlar.

Aşağıdaki, “ekonomi ve sosyal hayat” ilişkisi hakkındaki cümleleri okuyunuz. Cümlelerin başındaki kutucuklara sıra numarası vererek bu üç cümleyle bir paragraf oluşturunuz.

  • Cevap:

(3) Şehirlerde sosyal hayatları değişiyor, kültürel imkânlardan yararlanıyorlar.

(1) Yeryüzünün farklı özelliklere sahip olması ekonomik faaliyetleri çeşitlendiriyor.

(2) İnsanlar, bir yerde bilgi ve yeteneklerine göre iş sahibi olamadıklarında farklı şehirlere taşınıyorlar.

Sizce insanların yaptığı işler veya elde ettiği gelir miktarı, onların sosyal hayatlarını niçin etkiler?

  • Cevap: İnsanın geliri ne kadar çok olursa yaşam kalitesi de o derecede artmaktadır. Sosyal hayatlarında giydikleri kıyafetten yemek yedikleri yerlere kadar her şeyleri değişiklik gösterebilir. Gelirlerine göre bir lüks onları bekler.

TURİZM

Ben, ev hanımıyım ve Aydın’da yaşıyorum. Şehrimiz tam bir turizm cenneti. Yerli ve yabancı turistlerin akın akın geldiği bir yer. Özellikle yaz mevsiminde şehrimizin ve çevresinin nüfusu çok fazla artıyor. Kızım, üniversite ikinci sınıfa gidiyor. Hem turist rehberliği yapıp yabancı dilini geliştiriyor hem de doğal ve kültürel zenginlikler hakkında geniş bilgi sahibi oluyor. Burada kültürel etkileşim çok fazla. Dünyanın değişik yerlerinden gelen turistler, kendi kültürel özelliklerini de buraya getiriyorlar. Düzenlenen bir festivalde farklı oyunlar, kıyafetler ve değişik eğlence tarzları görme imkânım oldu. Evimiz iki katlı. Turizm sezonunda alt katı pansiyon olarak işletiyoruz. Turistlerin yanı başımızda olması hayatımızı renklendiriyor. Yeni arkadaşlıklar kuruyoruz. Onlarla güzel vakit geçirirken insani değerlerin, doğruluk ve dürüstlüğün evrensel bir dil olduğuna bir kere daha şahitlik ediyorum. Yöremizde, sebze ve meyve yetiştiriciliği de çok ileri seviyede. Seralarda, bahçelerde çok çeşitli ürünler yetiştirmek mümkün. Gezici tarım işçileri her yıl buralara aileleriyle birlikte geliyorlar. Fakat barınma konusunda bazen sorun yaşıyorlar. Bu sorunu çözmek amacıyla devlet tarafından çeşitli projeler yapılıyor. Ben bu projelerin çözüm noktasında büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Yukarıdaki paragrafta “ekonomik faaliyetler ve sosyal hayat” ilişkisi hakkında hangi tespitleri yaptınız?

  • Cevap: Yaz turizminin çok yoğun yaşandığı bir yermiş. Kendileri de evlerini pansiyon şeklinde kullanarak geçimlerine destek oluyorlarmış. Yine yörelerinde mevsimlik göç de fazlaymış çünkü insanlar mevsimlik işçi olarak tarım sektöründe çalışıyorlarmış.

Yaşadığınız yerin nüfusunu artırmak için eğitim ve kültür alanlarında hangi faaliyetler yapılmasını önerirsiniz?

  • Cevap: Yaşadığımız yerde bence bir çok kültür merkezi açmalıyız. Ücretsiz dans, müzik, öykü atölyeleri açmalıyız. İnsanlara sanatı tanıtmalı onlara sanatı sevdirecek etkinlikler konserler organize etmeliyiz.

Yukarıdaki paragrafta ilginizi en çok çeken kısım hangisidir? Neden?

  • Cevap: Evlerinin alt katını yazın pansiyon olarak kullanmaları çünkü emekleriyle alın teriyle geçimlerine uygun bir iş yaparak katkıda bulunmaları çalışkanlıkları beni çok etkiledi.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 133 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap