Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 116

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 116 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 116

Şimdi, size bu konuyla ilgili biraz daha açıklama yapmak istiyorum.

Türkiye Bilimler Akademisi Bilim Etiği Kurulu, 1 Aralık 2001 tarihinde yaptığı toplantı sonrası bilimsel araştırmalarla ilgili altı temel ilkeyi kamuoyuna duyurdu. Bunlar arasında kaynak göstermede ve alıntı yapmada bilimsel ve etik kurallara uyulması, araştırmaya katkı yapanların isimlerine araştırmada yer verilmesi ve bilimsel verilerin çarpıtılmadan kullanılması da vardı. Sizin de yapacağınız çalışmalarda bu kurallara dikkat etmeniz gerekir.

Buket ve Tuğrul’un, öğretmenlerinin açıklamalarından yola çıkarak yaptıkları araştırmayı birlikte inceleyelim:

PERİBACALARI

ÜLKEMİZDE PERİBACALARI NEREDEDİR?

Nevşehir, Kayseri, Aksaray illerimizdedir.

İNSANLAR PERİBACALARINDAN NASIL YARARLANIYORLAR?

Peribacalarını oluşturan kayaçlar çok sert olmadığından oyularak şekillendirilebilir. Bu bölgede geçmişte yaşayan insanlar, kayaları oyarak kendilerine ev, sığınak ya da ibadet yeri oluşturmuş (1). Kapadokya’da birçok peribacasında ve kayada bunları görebilirsiniz. Yiyecek deposu ve ahır
olarak da kullanılan mağaralar vardır.

PERİBACALARI ŞEKİLLERİ NEYE BENZEMEKTEDİR?

Göreme civarındaki peribacalarının bazılarının şekilleri ucu açılmış kaleme benzer. Ürgüp, Gülşehir ve Açıksaray’daki peribacaları koni şeklindedir ve tepeleri sivridir. Zelve ve Paşabağ’daki peribacaları genellikle koni şeklindedir ve tepeleri sivridir.

PERİBACALARI NASIL OLUŞMUŞTUR?

Peribacalarını oluşturan kayaçlar Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Melendiz Dağı’nın volkanik patlamaları sonucunda oluşmuştur. Bu yanardağların volkanik patlamasıyla püsküren lavlar zamanla çevreye yayılarak çeşitli kayaç katmanlarının oluşmasına neden olmuştur (2).

Bu bölümde alıntının yapıldığı kitap, dergi, genel ağ adresi gibi kaynaklar ile bu kaynakları yazan veya hazırlayan kişiler veya kurumların ismine yer verilir. Ayrıca bu kaynaklarla ilgili yıl, şehir ve yayınevi ismi de belirtilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 116 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap