Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 109

“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 109 E Kare Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları Sayfa 109

GÜVENLİ GENEL AĞ

Zararlı içeriklere karşı birden fazla filtre programı uygulanabilir. Böylece etkin bir güvenli genel ağ hizmeti alınmış olunur. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gelen şikâyet ve talepler doğrultusunda güvenli genel ağ hizmeti 22 Kasım 2011 tarihinde başladı. Bu uygulama çocuk profili ve aile profili olmak üzere iki profilden oluşmaktadır. Çocuk profilinde pek çok farklı türden yararlı genel ağ siteleri bulunur ve içerikleri tamamen onaylanmıştır. Aile profilinde, çocuk profiline ek olarak kişisel siteler, forum ve paylaşım sitelerine erişilebilir. İstenilen siteler kısıtlanabilir.

Evinizde genel ağ kullanılıyorsa hangi tür profil kullanıldığını ailenizden öğreniniz. Niçin bu profilin seçildiği hakkında bilgi alınız.

SIRA SİZDE

Güvenli genel ağ kullanımıyla ilgili yapılan açıklamalardan sonra şimdi de sanal ortamın günlük yaşantıda kullanımıyla ilgili iki olayı inceleyiniz ve soruları cevaplayınız.

Merhaba arkadaşlar, Ben Aylin. Bursa’da özel bir şirkette çalışıyorum. Sizlere geçen haftaki mesafeli alışveriş tecrübemden bahsetmek istiyorum. Çok önemli bir toplantımdan dolayı İstanbul’da oturan bir arkadaşımın nikâh törenine katılamadım. Bunu telafi edebilmek için bir çiçek göndermeye karar verdim. Bu işlemi genel ağ üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapmak üzere hemen çiçek satışı yapan genel ağ sitelerine girdim. Ürünler çeşit çeşitti. Üstelik karşılaştırma yapma imkânım da vardı. Ayrıca indirim ve kampanya haberleri boldu. Bir sitenin giriş sayfasında “Her Yerden Her Saatte Alışveriş İmkânı” şeklinde bir slogan vardı. Gerçekten de bu mesafeli alışveriş sayesinde hem zamandan tasarruf sağladım hem de işimi kolayca hallettim. Ben bu işlemleri genel ağ üzerinden yaptıktan sonra bir arkadaşım yanıma gelerek “Dikkatli ol! Mesafeli alışveriş sitelerinden alışveriş yapan bazı kişiler zor durumda kalıyorlar. Bilinen ve güvenilir genel ağ adreslerinden sanal kart ya da aylık limiti düşük bir kart ile alışveriş yapmalısın. Çünkü alınan ürünün ücreti sanal ortamda ödeniyor. Bunun için de hesap numarası kullanılıyor. İsim ve telefon numarası da yazıldığında aslında riskli bir durum oluşuyor. Bu yüzden mesafeli alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken güvenliğe çok dikkat etmeliyiz.” dedi. Ben de hemen aynı siteye tekrar girdim ve sitede yer alan sabit telefon numarasını aradım. Müşteri yorumlarını okudum. Hem çiçek mağazasının gerçekten var olduğunu hem de çiçeğimin gidip gitmediğini öğrendim.

Sizce Aylin Hanım, iş arkadaşıyla mesafeli alışverişi öncesinde konuşsaydı ne yapardı?

  • Cevap: Kesinlikle araştırmayı önceden yapardı. Çünkü akıllanırdı öneri almış olurdu. Böylece siteden alışveriş yaparken temkinli olurdu.

Bu olaydan yola çıkarak mesafeli alışveriş hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

  • Cevap: Mesafeli alışverişte güvenilir büyük firmalar tercih edilmeli, kesinlikle düşük limitli kredi kartları tercih edilmelidir.

5. Sınıf E Kare Eğitim Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 109 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap