Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 180-181-182-183

5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 180-181-182-183 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 180-181-182-183

[syf]5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 180[/syf]

2. Konu: Teknoloji Farkı

Anahtar Sözcükler: İletişim teknolojisi, ulaşım teknolojisi, e-ticaret

Başlarken

“e-ticaret”, “e – imza”, “borsa” kavramları hakkında aile büyüklerinizin görüşlerini alınız ve bu görüşleri arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Anneme sordum bilmiyorum dedi babam ise bunların internet üzerinde yapılan işlemlerde istenilen bazı gereklilikler olduğunu söyledi.

Siz, ülkeler arası ticaret yapacak olsaydınız hangi ulaşım aracını tercih ederdiniz? Niçin?

  • Cevap: Ben olsam gemiyi tercih ederdim. Çünkü bir seferde en çok malı gemi ile yollama şansım olurdu böylece çok daha fazla para kazanırdım.
[syf]5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 181[/syf]

Irmak: Ülkeler arası ticaret ve yenilikler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Girişimci: Uluslararası yolların açılmasını, araçların hızlanmasını ve iletişim teknolojilerinin gelişimini bir arada değerlendirmeliyiz. Ulaşım araçlarının teknoloji ile donatılması taşımacılığa büyük katkı sağladı. Örneğin soğuk hava deposuna sahip bir tır, gıda ürünlerinin bozulmadan korunmasını sağlıyor. Ürün gideceği yere ulaştığında iletişim araçlarıyla teslim alındığı belirtilebiliyor. Teknolojiyi üreten ve iyi takip eden ülkeler hangi ulaşım aracı ticaretleri için uygunsa onu tercih ediyorlar. Genel ağ, ülkeleri birbirine bağlıyor. Haberleşmenin ve ulaşımın hızlanması sonucunda ticaret artıyor ve gelişiyor. Elektronik ticaret (e-ticaret) işlemlerin hızlı yapılmasında çok etkili. Ödemeler de bankacılık işlemleri ile genel ağ üzerinden hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleştiriliyor. İletişim araçları ve ulaşım araçlarının ekonomik ilişkilerde birbirini tamamlayan teknolojik ürünler olduğunu söyleyebiliriz.

Irmak: e-ticareti biraz açıklar mısınız?

Girişimci: İletişim teknolojisiyle ilgilidir. Genel ağın e -ticarette kullanılmasıyla masraflar azalıyor, müşteriler artıyor, dağıtım hızlanıyor ve kolaylaşıyor. e -ticaret ekonomik büyümede ve ülkeler arası rekabette çok etkilidir. Ürün satışı, reklam ve ödeme işlemlerinin e – i mza ile yapılması da hızlı ve güvenilir olmayı sağlar. Genel ağ üzerinden sesli, görüntülü ve yazılı iletişimin kurulması fazla masraflı değildir. Yeni pazarlar, yeni ortaklar bu yolla bulunabilir. Ülke ekonomisine katkı sağlanabilir. Ürünlerin uluslararası bir marka hâline getirilmesi için bol fotoğraflı ve video görüntülü bir genel ağ adresi oluşturulmasını öneririm.

SIRA SİZDE

Görsel: 7.7’de sizce ne anlatılmak isteniyor?

  • Cevap: Bence artık ticaretin kargolar ve büyük internet alış veriş siteleri sayesinde e-ticaret yani sanal dünyadan yapılan alış veriş şeklinde olduğunu anlatan bir görseldir.

Dünyada e-ticaret uygulamasına geçilmeseydi yine de uluslararası ticaret yapılabilir miydi?

  • Cevap: Elbette yapılabilirdi. Sonuçta internet olmadan önce de uluslararası ticaret yapılmaktaydı. Büyük şirketler kendi aralarında ya da devletlerle anlaşarak bu ticareti yönlendirmekteydi.
[syf]5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 182[/syf]

Irmak: Peki, ülkemizde e-ticaret işlemleri çok kullanılıyor mu?

Girişimci: Ülkemizde e-ticaret işlemleri gün geçtikçe artmaktadır. Bunun için yanda verilen 2018 ve 2021 yılları arasındaki e-ticaret bilgilerini içeren grafiği inceleyebiliriz. Görüldüğü gibi 2018 yılından 2021 yılına kadar e-ticarette artış olmuştur. Bu artışın gelecekte de devam edeceğini düşünüyorum.

Irmak: Hangi ülkeler Türkiye ile sınır ötesi e-ticaret yapmayı seçiyor?

Girişimci: 1. sırada Birleşik Arap Emirlikleri var. Hindistan, Rusya, İsrail, Mısır ve Hollanda da sıklıkla Türk firmalarının e – ihracat sitelerini ziyaret ediyor. Aslında ülkemizin, birçok ülkeden e-ticaret müşterisi var. Bunda girişimcilerimizin e – ihracat sitelerine yatırım yapmaları önemli bir etken.

Irmak: Yurt dışında bu konuda neler yapılıyor?

Girişimci: Hollanda, bu konuda etkili çalışmalar yapıyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin pazarları ve tüketici tercihleri hakkında bilgiler veriyor. Bu bilgiler arasında ürünlerin dağıtımı, fiyatlar, vergiler, fuarlar, reklam verme yöntemleri gibi son derece önemli bilgiler de yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise ülkeye giren her kon- teynırdaki ürünlerin fiyat bilgileri de var. Bazı genel ağ adreslerinde ise en son icatlar ve yeniliklerden bahsediliyor. Borsa üzerinden yapılan işlemler, iletişim teknolojisi ile gerçekleştiriliyor. Böylece New York (Niv York), Londra, Tokyo, Hong Kong, Malezya, İsviçre borsalarıyla ilişki kuruluyor. Ülkemizde borsa işlemleri, Borsa İstanbul üzerinden gerçekleştiriliyor.

SIRA SİZDE

Görsel: 7.9, 7.10 ve 7.11’le açıklamaları eşleştiriniz. 

  • Cevap:

e-ticaret: Herhangi bir ürün ya da hizmet için çeşitli ödeme yöntemleriyle bir genel ağ adresi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan alışveriş işlemine denir. (E-ticaret)

e-imza: Kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik bir veridir. Elektronik ortamdaki verinin sizin kontrolünüzden geçip geçmediğini veya başkası tarafından bu veride değişiklik yapılıp yapılmadığını ortaya koyar. (Borsa)

Borsa: İnsanların döviz veya mal alışverişlerinin, devlet denetimi altında yapıldığı yer. (E-imza)

[syf]5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 183[/syf]

SIRA SİZDE

Aşağıdaki dallanmış ağaç etkinliğinde okuduğunuz ifade doğru ise “D”, yanlış ise “Y” yönünde ilerleyiniz. Hangi kutucuğa ulaştığınızı belirtiniz. Kutucuklardaki ifadelerden yanlış olanların doğrularını defterinize yazınız.

  • Cevap:

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Teknolojinin uluslararası ekonomik ilişkilere etkisi hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

  • Cevap: Gelişmiş ülkelerin ürünlerini dünyanın dört bir yanında üretip pazarlaması, teknolojilerini o ülkelere götürmesi teknolojik küreselleşmenin bir sonucudur. gelişmesi insanlar arası karşılıklı etkileşimi arttırmıştır. Karşılıklı etkileşim artması, fiziki sınırların ortadan kalkmasıyla yeni oluşumlar ortaya çıkmıştır. Bu da ticaretin e-ticaret şeklinde yapılmasını sağlamıştır.

ÜRÜN DOSYASI

İletişim ve ulaşım araçlarından üçer tane belirleyiniz. Bunların uluslararası ekonomiye katkısını anlatan kısa bir yazı yazınız. Çalışmanızı sınıfa getiriniz ve ürün dosyanızda saklayınız.

  • Cevap: İletişim araçları: telefon, e-posta ve telgraf. Ulaşım araçları: uçak, gemi ve kamyonlardır. Bu araçlar artık günümüzde evden bile çıkmadan büyük ticaret ağlarının yönetilmesini sağlamaktadır. Mesela zeki bir girişimci evinden çıkmadan telefonla bile yönlendirmeler yaparak çok büyük şirketleri yönetebilmektedir. Artık başka bir kıtadaki ürünü kargo yoluyla internette rahat bir şekilde getirtebiliyoruz.

ÖZ DEĞERLENDİRME

  • Cevap:

1. İletişim teknolojisindeki gelişmelerin, ülkeler arası ekonomik ilişkilere yaptığı etkiye örnek verebilirim. 🙂X
2. Ulaşım teknolojisindeki gelişmelerin, ülkeler arası ekonomik ilişkilere etki yaptığına örnek verebilirim. 🙂X
3. İletişim ve ulaşım teknolojisindeki gelişmelerin ülkeler arası ekonomik ilişkilerde kullanıldığını bilirim. 🙂X

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Sınıfa, turizm konulu fotoğraf, broşür, gazete haberi gibi materyaller getiriniz.

  • Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Çözümleri E Kare Yayınları Sayfa 180-181-182-183  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap