Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 158-159-160-161-162

5. Sınıf E Kare Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 158-159-160-161-162 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Sayfa 158-159-160-161-162

[syf]5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 158[/syf]

2. Konu: Yönetim Birimi

Anahtar Sözcükler: Yerel yönetim, temsilci, vali, kaymakam, belediye başkanı, muhtar

Başlarken

Cumhuriyetimizin 98. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Karabük’te büyük bir coşku ile kutlandı (Görsel: 6.5). Valimizin halkın, protokolün ve öğrencilerin bayramını kutlamasının ardından tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile devam etti. Vali konuşmasında “Şanlı tarihimiz boyunca esarete boyun eğmemiş, istikbali uğuruna nice zaferlere imza atmış aziz milletimizin bundan bir asır önce yazdığı destanın dönüm noktası olan cumhuriyetimizin ilanını birlik, dirlik ve beraberlik içinde kutlamanın onur ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.” dedi.

Valinin yaptığı konuşmayı, kendisinin görev ve sorumlulukları açısından değerlendiriniz. 

 • Cevap: Vatanın bağımsızlığı ve milletin birliği için her türlü güvenlik önlemlerini almakla yükümlü olmakla beraber her türlü milli bayramın kutlanmasında ön planda olmalıdır.
[syf]5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 159[/syf]

SIRA SİZDE

Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Bingöl’de 1 Gün Daha Tatil

Yoğun kar yağışı bölgede etkisini sürdürürken bugün okulların tatil olduğu Tunceli, Elazığ ve Bingöl’de ilk ve orta dereceli okullar 1 gün daha tatil edildi (Görsel: 6.6).

Bingöl Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “Alınan meteorolojik tahminler ve veriler çerçevesinde, sabah saatlerinde başlayan kar yağışının etkisini gece boyunca da sürdüreceği beklendiğinden Millî Eğitim Müdürlüğü’müze bağlı ilimiz merkez ve merkeze bağlı köy okulları (okul öncesi, ilk, orta ve lise) ile eğitim kurumlarında eğitim ve öğretime bir gün süre ile ara verilmesi kararlaştırılmıştır. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelden hamile ve engelli olanların da aynı tarihte idari izinli sayılmaları uygun görülmüştür.” denildi.

Valiliğin meteorolojik tahminlere göre eğitim ve öğretime bir günlük ara verilmesi kararını doğru buluyor musunuz? Neden?

 • Cevap: Evet doğru buluyorum. Çünkü bu dünyada en değerli şey insan yaşamıdır. İnsan yaşamını tehlikeye atabilecek her türlü hava muhalefeti durumunda okullara ara verilebilir.

Valiliğin okulları tatil etme yetkisi ve kamu, kurum ve kuruluşlarında görevli personelin bazılarına izin verme yetkisi hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

 • Cevap: Valilik bir ildeki en yetkili kişidir. Devleti temsil eder. İnsanların eğitiminden güvenliğinden olduğu kadar canlarından da sorumludurlar. Bu bakımdan bu yetkilerini devrederek halkın yararına kullanmaları doğaldır.
[syf]5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 160[/syf]

1. haber: Asker Ocağında Ana Kucağı

İlçemizde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından ailelerin, askerde bulunan yakınlarının yemin törenine katılmaları için maddi destek verilecek. Eşi veya çocuğu askerde olan kişilerin, askerliğin en anlamlı ve gurur verici günü olarak kabul edilen yemin törenlerine katılma arzularından hareketle, Kaymakamımızın talimatıyla ekonomik sıkıntıları nedeniyle bu arzularını gerçekleştiremeyen vatandaşlarımıza yönelik bir çalışma başlatılmıştır.

2. haber: Haftalık Hane Ziyaretleri

Kaymakamımız, Keçiören Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından desteklenen ailelere her hafta sürpriz ziyarette bulunmaktadır. Kaymakamımız; Keçiören SYDV Müdürü, ziyaret edilen mahallenin muhtarı ve sosyal hizmet uzmanları ile birlikte gerçekleştirdiği ev ziyaretlerinde çocuklara oyuncak hediye ederek ve pasta ikramında bulunarak aileleri ve özellikle de çocukları sevindiriyor. Ev ziyaretleri ile ailelerin hayatlarına dokunan Kaymakamımız, yaşanan sıkıntıları yerinde görmenin önemine vurgu yapmaktadır.

Kaymakamın, asker aileleri ve ev ziyaretleri konusunda yaptığı uygulamalar hakkında neler düşünüyorsunuz?

 • Cevap: Kaymakam2ın görevlerinden biri de ilçedeki her türlü merasim tören veya baş sağlığına katılmaktır. Bu bakımdan bu ziyareti yapması doğru davranıştır. insanlara moral vermektedir.

Sizce ilçedeki kamu görevlilerinin uyum ve iş birliği içinde çalışmasının önemi nedir?

 • Cevap: Kamu demek halkın yararı için işleri düzenleyen kişiler demektir. Bu bakımdan toplumun işleri yürüsün ve mutluluk artsın isteniliyorsa uyumlu ve birbirleriyle haberdar olarak çalışmalarında fayda vardır.

Kaymakamlık tarafından gerçekleştirilen faaliyetlere baktığımızda devlet ile halk arasında yapıcı bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Siz, bu ifadeye katılıyor musunuz? Neden?

 • Cevap: Katılıyorum. çünkü devletin şefkatli yüzü kaymakam aracılığı ile halka ulaşır. Her türlü sosyal yardım da bu manada değerlidir.

Aşağıda, belediyelerin yaptığı işlerle ilgili fotoğraflar görüyorsunuz. Bunlar ve 161. sayfadaki fotoğraflarda anlatılanlara göre belediyelerin hangi faaliyetleri yürüttüğünü tahmin etmeye çalışınız. Tahminlerinizi Görsel: 6.7-6.15’in altındaki boşluklara yazınız.

 • Cevap:
[syf]5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 161[/syf]

Halktan alınan vergilerle yine halkın istek ve ihtiyaçlarını karşılayan, sorunlarını çözen çalışmalar yapan belediyeler, toplumun huzur içerisinde yaşaması için çaba gösterir. Belediyelerin yaptıkları diğer hizmetlerden bildiklerinizi belirtiniz.
Muhtarlık teşkilatı, köy muhtarlığı ve mahalle muhtarlığı olmak üzere ikiye ayrılır. Köy muhtarları, kararları ihtiyar meclisi üyeleri ile birlikte alırlar. İhtiyar meclisi üyeleri de köy muhtarları gibi seçimle göreve gelirler ve beş yıl süreyle görevde kalırlar. Köy imamı ve köy öğretmeni, ihtiyar meclisinin daimî üyesidir. Köy ve mahalle muhtarlarının görev ve sorumlulukları genel olarak aynıdır. Şimdi bir mahalle muhtarıyla yapılan görüşmeyi inceleyelim (Görsel: 6.16).

Mert: Mahallemizde bizlerle ilgili birçok işi siz takip ediyorsunuz. Kısaca görevlerinizden bahseder misiniz?

Muhtar: Biz, yasalardan aldığımız yetkilere dayanarak görevlerimizi yapıyoruz. Okul çağına gelen çocukların tespitini yapmak, yeşil kart çıkartılacakları belirlemek, seçmen kâğıtlarını dağıtmak, sandık seçim kuruluna katılmak, askerlik çağı gelenlerin işlemlerini takip etmek bizim görevimizdir. Ayrıca mahallenin ihtiyaçlarını gidermek için belediye ve kamu kurumları ile iletişime geçeriz.

Mert: Köylerdeki muhtarların görevleri sizinkilerle aynı mı?

Muhtar: Köylerdeki muhtarların salgın ve bulaşıcı hastalık olması durumunda yetkilileri bilgilendirmek, köye gelen şüpheli insanları karakola bildirmek, köy sınırları içinde düzeni sağlamak, ilgili kanunları ve yapılacak hizmetleri halka bildirmek, köyde doğal afet olduğunda halkı organize etmek gibi görevleri de var.

Mert: Bu görüşme için size teşekkür ederim.

Muhtarlık görevinin toplum için önemi hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

 • Cevap: Muhtar, gerek mahalle halkı, gerekse mahalle ile ilgili tüm sorunlarda yasal olarak tam yetkili bir konuma sahiptir. Buna ek olarak, hatta yasa ile belirlenen yetki, görev ve sorumlulukların ötesinde, halkın onayıyla oluşmuş olan tarihi bir demokratik temsilci, yerel kamu denetçisidir.
[syf]5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayıncılık Çözümleri Sayfa 162[/syf]

SIRA SİZDE

Belediyelerin görev alanlarıyla ilgili faaliyetleri gösteren gazete haberlerini okuyunuz. Haberlerin konusunu belirleyerek aşağıya yazınız.

1. haber: Zabıta Ekiplerinden Ekmek Denetimi

Çankaya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Kızılay Merkez Amirliği ekipleri, Kızılay ve çevresinde sabah erken saatlerde hijyen kurallarına uyulmayarak iş yerleri önüne bırakılan ekmekleri topladı. Gıda sektörünün yoğun olarak bulunduğu Kızılay bölgesinde periyodik denetimlerini sürdüren ekipler, süpermarketler ile gıda işi yapan iş yerleri önüne bırakılan ve hijyen kuralları hiçe sayılarak üstü açık kasalardaki ekmeklere imha edilmek üzere el koyuyor.

2. haber: İki Durak Arası İnme Kolaylığı

Kadın ve çocuklar, akşam belli saatten sonra istedikleri yerde otobüsten inebilecek. Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülen rapor sonrası, EGO otobüslerinde gerekli düzenlemenin yapılması oy birliğiyle kabul edildi.

 • Cevap:

1. haberin konusu: Zabıtaların ekmek üretici ve satıcılarıyla ilgili yaptıkları denetimler

2. haberin konusu: Ulaşım konusunda yapılan kolaylık

Sizce belediyeler bu görevleri yapmasalar hangi problemler ortaya çıkabilir? Tartışınız.

 • Cevap: İnsanların yaşamları kolaylaşmak yerine daha da zorlaşırdı. Bu da toplumun huzursuz olmasına neden olurdu.

2. haberde belediye meclisinin aldığı kararın niçin “doğru karar verme” becerisine bir örnek olarak gösterilebileceğini açıklayınız.

 • Cevap: Çünkü kadın ve çocukların güvenliğinin sağlanması birazcık da olsa daha garanti altına alınmış olmaktadır.

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Yönetim birimlerinin yetkilerinin açık bir şekilde belirlenmesinin faydaları nelerdir?

 • Cevap: Böylece uygulamada açık kapı bırakılmamış olur. Herkes görev tanımını net bir şekilde anlayabilir. Görevini daha doğru yapabilir.

ÜRÜN DOSYASI

Mahalle muhtarının girişimiyle yapılan bir etkinlik belirleyiniz. Bu etkinliğin nasıl gerçekleştiğini kısaca yazınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza okuyunuz. Ürün dosyanızda saklayınız.

 • Cevap: Mahallemizin muhtarı imece usulü bu sene üniversiteyi kazanan gençler için burs toplama etkinliği yaptı. Bunun için herkesten küçük hediyeler topladı. Bunları sembolik olarak zengin kişilere satar gibi yaparak gençler için çok büyük miktarda burs sağlamış oldu. Güzel ve anlamlı bir etkinlikti.

ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Yaşadığım yerdeki yönetim birimlerinin hangi görevleri yaptığını bilirim. 🙂X
2. Yaşadığım yerdeki yönetim birimlerinin toplum için yaptığı işlere örnek verebilirim. 🙂X
3. Yaşadığım yerdeki yönetim birimlerinin görevini yapmadığı zaman çeşitli problemler ortaya çıkacağını bilirim. 🙂X

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Sınıfa, temel hak, katılım ve düşünce özgürlüğü ile ilgili dergi, broşür veya görsel malzeme getiriniz.

 • Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Çözümleri E Kare Yayınları Sayfa 158-159-160-161-162  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap