Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları Ata Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39

Mimari alanda ileri giden Hititler büyük barajlar yapmışlardır. Ayrıca başkentleri Hattuşaş’a büyük tapınaklar yapıp şehirlerinin etrafını surlarla çevirmişlerdir. Aslanlı Kapı (Görsel 2.10) ve İvriz kabartmaları Hititlerden günümüze ulaşan en önemli eserlerdir.

Frigler

İlk Çağ Anadolu uygarlıklarından biri de Frig- lerdir. Friglerin başkenti Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Gordion şehridir. Şehri, Frig Kralı Gordios kurmuştur. Frigler en parlak dönemlerini Kral Midas zamanında yaşamışlardır. Friglerin temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Frigler dokumacılık, mobilyacılık ve maden işçiliğinde çok ileri gitmişlerdir. “Fibula” (Görsel 2.11) adı verilen çatal iğneyi Frigler icat etmiştir. Evlerin tabanlarını renkli taşlarla süslemişlerdir. Frig kilimleri ve mobilyaları Anadolu’nun birçok pazarında satılmıştır. Friglerden günümüze ulaşan en önemli eserler Kral Midas Tümülüsü ve Kral Midas Anıtı’dır (Görsel 2.12-2.13).

Friglerde kral ailesi ve asil zenginler öldükten sonra üzeri büyük toprak tümseklerle örtülü, ardıç ve sedir ağacı gibi kütüklerle yapılmış mezar odalarını içeren tümülüslere gömülüyorlardı. Bu tarzda yapılmış odaların ağaç yapıları işçiliği ileri bir teknik göstermektedir. Çok defa toprağa geniş uzun çukurlar kazılıyor, çukurun içine tahtadan odalar yapılıyor ve çukurun etrafı moloz taşlarla dolduruluyordu. Ölü, tahta odaya yerleştirildikten ve ölü hediyeleri üzerine konulduktan sonra üstüne çatı örtülüyor ve çatının üzerine büyük taş yığını konuluyordu. Bunun üzerine de toprak veya kil yığılmak sureti ile tümülüs yapılıyordu. Sayıları yüze yaklaşan ve bugün yirmi beş kadarı kazılan tümülüslerin mezar odalarındaki ölü hediyelerinin zenginliği ve çeşitliliği gömülen kişinin önemini belirtmektedir. Gordion’dan başka en önemli Frig Tümülüsleri Orta Anadolu’nun güney batısında Afyon, Eskişehir yöresinde ve Ankara civarında bulunmuştur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

5. Sınıf Ata Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap