Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 38

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38 Cevapları Ata Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 38

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metinle ilgili verilen soruyu cevaplayınız.

Konya ilinin Çumra ilçesine bağlı Küçükköy’ün yakınlarında bulunan Çatalhöyük, MÖ 7400 yıllarında kurulmuştur (Görsel 2.3). En kalabalık olduğu dönemde yaklaşık 8000 kişinin yaşadığı tahmin edilen köy, o yıllarda dünyanın en büyük yerleşim yerlerinden biriymiş. Köyün ilk sakinleri buraya yerleştiğinde Konya Ovası’nda bataklık ve küçük göller varmış. Çatalhöyük kurucuları ovada buldukları elverişli bu alana, kerpiçten evler yaparak yerleşmişlerdir. Çatalhöyük 2012 yılında UNESCO (Yunesko) Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Çatalhöyük’ün hangi özellikleri, yerleşim yeri olarak tercih edilmesinde etkili olmuştur?

  • Cevap: Çatalhöyük’ün arazi ve yerleşim olarak uygun koşullara sahip olmasından dolayı yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir.

5. Sınıf Ata Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap