Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 33

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 33 Cevapları Ata Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 33

Aşağıdaki gibi bir zaman makineniz olsa hangi yıllara yolculuk yapmak isterdiniz? Neden?

  • Cevap: Eğer bir zaman makinem olsa bundan 2100’lü yıllara gitmek isterdim. Çünkü geçmişte ne olduğunu net olmasa da tarih kitaplarından öğrenmemiz mümkün. Fakat gelecekte ne olacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok. Bir fikrimiz olsa da bunun doğru olup olmadığı konusunda hiçbir delil olmaz. O yüzden geleceğe gidip dünyanın, teknolojinin, insanların ne kadar değiştiğini görmek isterdim.  Günümüzde kalmak isterdim. Çünkü arkadaşlarımı ve ailemi çok seviyorum. Günümüzde oynanan oyunlar da beni çok eğlendiriyor. Peygamberimizin yaşadığı döneme gitmek isterdim, Müslümanların ilk yıllarını görmek isterdim. İstanbul’un fethi yıllarına gitmek isterdim, savaşı nasıl kazandıklarını görmek isterdim.

Bilim insanları geçmişten günümüze kadar uzanan zaman sürecini hem araştırmayı hem de öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla çağlara ayırmışlardır. Önemli bir olayla başlayıp önemli bir olayla biten tarihteki en uzun zaman dilimine “çağ” adı verilir. Bu ayrımda esas alman unsur yazının icadıdır. Yazının icadından önceki döneme “tarih öncesi çağlar” yazının icadından sonraki döneme ise “tarih çağlan” adı verilmiştir. Hz. İsa’nın doğumu “milat” (başlangıç) olarak kabul edilmiş ve bu tarih 0 (sıfır) olarak alınmıştır. Hz İsa’nın doğumundan önceki yıllara milattan önce (MÖ), sonraki yıllara ise milattan sonra (MS) denilmiştir. Bu bölümde işlenecek olan İlk Çağ Anadolu uygarlıklarına ait bazı eserler Ankara’da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir (Görsel2.1). Müzecilik faaliyetleri insanlarda geçmiş uygarlıklara olan farkındalığı artırmaktadır.

5. Sınıf Ata Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap