Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 149

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 149 Cevapları Ata Yayıncılık‘a ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 149

Temel hak kavramından ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: İnsan hakları, insanların doğuştan sahip olduğu evrensel nitelikte olan haklardır. Anayasamızın 12. maddesince kişiliğine bağlı, dokunulamaz, devredilemez, vazgeçilemez temel hak ve hürriyetlere sahiptir.” ifadesi yer almaktadır.

Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberle ilgili soruyu cevaplayınız.

Antalya’da ilk kez hayata geçirilen proje ile 5-13 yaş arasındaki çocuklara çeşitli oyun, resim ve etkinliklerle kendi hakları öğretiliyor (Görsel 6.11). Böylelikle çocukların kendileriyle ilgili konularda doğru karar alma becerileri geliştiriliyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen projeyle çocuklar için bilinçlendirme programı başlatıldı. Bilinçli bir toplum yetiştirmek amacı taşıyan program Büyükşehir Belediyesi Aile Eğitim Merkezlerinde yürütülüyor. Eğitime katılan çocuklar kendi haklarını daha küçükken oyun ve etkinliklerle öğreniyor.

Böyle bir projede yer alsanız çocuklara öncelikle hangi haklarından bahsedersiniz? Neden?

  • Cevap: Çocuk hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır. Ben olsam bu haklarından bahsederdim.

5. Sınıf Ata Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 149 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal Bilgiler Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap